Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

2. Kılıçarslan Hiç Hristiyan Olmadı

• Tarihçi Ayşe Dudu Kuşçu, Konya Aydınlar Ocağı’ndaki sohbetinde, Selçuklular ve Haçlılar Sempozyumu’nda ortaya atılan Selçuklu Sultanı II. Kılıç-Arslan’ın Hristiyan olduğuna dair iddialara; “Kılıçarslan’ın Hristiyanlığından bahsetmek müfteri olmaktan başka bir şey değildir” şeklinde cevap verdi.

2. Kılıçarslan Hiç Hristiyan Olmadı
05 Mayıs 2016 - 15:50 'de eklendi ve 1557 kez görüntülendi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, II. Kılıçarslan’ı anlatan tarihçi Doç. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu, “II. Kılıçarslan, Alparslan’ın Anadolu fethiyle kapılarını açtığı bu toprakların asıl tapu senedini çıkaran şahsiyettir.” dedi.
Konya İl Halk Kütüphanesi’nde, 35 yıl sonra memleketine tekrar dönmekten dolayı mutlu olduğunu ve yaşadığı çocukluğunun Konya’sının çok değişmiş olarak gördüğünü belirterek konuşmasına başlayan Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fak. Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu, “İnsanların sıcak olmaları, candan, içten ve samimi olmaları değişmemiş. Ondan dolayı hepinize çok çok teşekkür ediyorum” dedi. II. Kılıç-Arslan’ın Selçuklu tarihi açısından çok önemli bir hükümdar olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Kuşçu, “Selçuklu tarihi için hangi hükümdar daha önemli derseniz? Alp-Arslan ile II. Kılıç-Arslan derim ben. Çünkü II. Kılıçarslan, Alparslan’ın Anadolu fethiyle kapılarını açtığı bu toprakların asıl tapu senedini çıkaran şahsiyettir.” diye konuştu.

Kılıçarslan-Ayşe Dudu Kuşçu

KILIÇARSLAN HİÇ HRİSTİYAN OLMADI
Konya’da yapılan Selçuklular ve Haçlılar Sempozyumu’nda, Dumlupınar Üniversitesi’nden bir akademisyenin II. Kılıçarslan’ın Hristiyan olduğuna dair ortaya attığı iddialarına cevap veren tarihçi Kuşçu, o sempozyumda akademisyenin kullandığı ifadeleri dinleyicilerle paylaşarak şu cevabı verdi: “O akademisyen ‘Papa III. Alexander’ın II. Kılıçarslan’a mektubu ve 2. Kılıçarslan’ın Hristiyanlığı meselesi’ diyor. Bu mit mi, gerçek mi? Bir kere mitoloji çok farklı bir şeydir, ve uydurmada girer içine. İddiaları özetle okuyorum: “Papalık makamından Türkiye Selçuklu Sultanına gönderilen ‘Katolik İnancının Öğretisi’ başlıklı Latince mektupta geçen ifadeler, II. Kılıçarslan’ın papalığa, Hristiyanlığı kabul etmek istediğine yönelik bir mektubu gönderdiğini işaret eder. Bununla birlikte II. Kılıçarslan’a gönderdiği mektubun aktarıldığı eserlerin hiç birinde II. Kılıçarslan’ın mektubuna yer verilmez. Hatta bunun izine bile takip edebilmek mümkün değildir, diyor. Yâni kendi kendisini de inkâr etmiş. Burası o kadar açık ve net. II. Kılıçarslan’ın hayatına baktığınız zaman yaklaşık 40 yıla yakın bir süre. Ve tamamen gaza ve cihatla, Anadolu’ya tutunmakla ilgili bir süreç. Bu şartlar altında II. Kılıçarslan’ın Hristiyanlığından bahsetmek ya da öyle bir şeyi ağzımıza almak müfteri olmaktan başka bir şey değildir. Yalnız Kılıçarslan’ın Hristiyan dünyasına, gerek Katoliklere gerekse Ortodokslara karşı uyguladığı politika, onlara yakınlaşması tamamen siyasidir. Tamamen Türk hükümdarlarının tarih boyunca uygulaya geldiği geniş dini hoşgörü ve vicdan hürriyetinden başka bir şey değildir. Öyle bir-iki Batılı müsteşrikin ortada yazdıkları somut olmayan şeylerle ve tek kaynağa dayanılarak tarih yapılmaz.”

Kılıçarslan_2

ANADOLU’NUN TAPU SENEDİ
II. Kılıçarslan’ı çok iyi anlamak ve çok iyi değerlendirilmesi gereken bir hükümdar olduğunu ifade eden Kuşçu, Bizans’a dair politikasından zerre kadar sapmayan Kılıçarslan’ın bir siyaset dehası olduğunu belirterek “17 Eylül 1176 tarihi ve Miryakefalon Savaşı, Anadolu’nun tapu senedinin çıkarıldığı tarihtir. Miryakefalon’da binlerce Bizans kellesi koparılarak Anadolu’nun bir Türk yurdu olduğu âdeta kanla yazılmış. Ama hem Müslüman kanıyla hem de Türk kanıyla” dedi.
200-600 bin kişiden oluşan 3. Haçlı Seferlerinin başını çeken Alman İmparatoru Friedrich Barbarossa’nın, Konya surlarına kadar geldiğini ve kurdukları karargâh olan Meram bağlarını bu haçlı ordusunun yağmaladığına dikkati çeken Kuşçu, Haçlı seferlerini Kılıç Arslan’ın durdurduğunu belirtti.
Soru-cevap kısmında gelen soruları da cevaplandıran Kuşçu, Cemil Meriç’in “Bizim en büyük Haçlı seferlerimiz tarih kitaplarında yapıldı” sözünü aktararak “Gençlerimize biz tarihi maalesef öğretemiyoruz. Kendimize bakmamız, olumlu olumsuz kendimizi eleştirmemiz lâzım.” dedi.
Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Doç. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu’ya sohbetin anısına “Rumeli’de Osmanlı Mirası” adlı hacimli bir eseri hediye etti

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |