Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

3D Yazıcılarda Gelinen Son Nokta

2013 yılında popüler olmaya başlayan 3D yazıcılar, birkaç yıl içerisinde büyük bir aşama kaydetti.

3D Yazıcılarda Gelinen Son Nokta
03 Ekim 2015 - 1:30 'de eklendi ve 640 kez görüntülendi.

İlk olarak 1984 yılında Chuck Hull Of 3D Systems tarafından üretilen 3 boyutlu yazıcılar ancak 2010 yılından sonra yaygınlaşmaya başlamıştır. 2012 yılından itibaren ise yazıcıların market hacmi 2.2 milyar dolara erişmeyi başarmıştır.

Günümüzde birçok büyük şirketin bu alana yatırım yapması ile çığ gibi büyümeye başlamıştır. İçerisine kartuş yerine üretilecek ürünün malzemesinin konulması ile gerçekçi bir baskı yapabilen 3D yazıcılar birçok alanda aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde sağlıktan, silah sektörüne kadar birçok alanda üretim yapmaya başlayan 3D yazıcılar hem insanlık için yararlı olurken hemde korkutabiliyor.

3D Yazıcılar İle Neler Yapıldı?

1. 3D ile Organ Nakli

0014

İlk 3D yazıcı ile canlı doku üretimi 2009’da Novagen3d Printing Technology ile başladı. İlk zamanlarda sadece doku basılabilirken, artık organlarda basılabiliyor. Kulak, burun, kemik ve kıkırdak yapısından sonra 3D ile basılan ilk organ olan karaciğer ise önümüzdeki yıl sergilenecek.

Abd’de bir grup bilim adamı kalp kapakçığı ve kan damarları da dahil olmak üzere kalbin bir kısmını üretmeyi başardı. 3 ila 5 yıla kadar dokularla birlikte bütün bir kalbin üretilmesi hedefleniyor.

Üretilen ilk protez kol ise Sudan’da savaşta kolunu kaybeden Daniel Omar’a nakledildi. Protez kol ile bilgiyar kullanabiliyor, kendi başına yemek yiyebiliyor ve nesneleri tutup atabiliyor. Protez kolun maliyeti ise sadece 50 dolar.

3D Systems adlı bir firma doğuştan ön ayakları engelli köpek Derby için birkaç saatte protez bacak üretti. Bacaklar sayesinde Derby artık yürüyüp koşabiliyor.

2. 3D Yazıcı ile Ev Yapımı

3-boyutlu-yazici-ile-1-gunde-10-ev-diktiler-590x280

Evet yanlış duymadınız. Çin’de bir şirket 3d yazıcı kullanarak 24 saat içerisinde tam 10 tane ev dikti. Tamamen geri dönüşümlü malzemeden üretilen evlerin tanesi ise sadece 5 bin dolar. Daha önce ABD’de 24 saatte bir ev üretilmişti. Amsterdam’da ise parçaları lego gibi tek tek üretilen ev Avrupa’nın 3d yazıcıdan çıkan ilk evi olmuştu.

 

Atık malzeme ve hızlı kuruyan beton karışımından üretilen bu evler, satın alan kişinin arzu ettiği yere yerleştiriliyor. Şirket yakın zamanda villa ve gökdelenler inşa edebileceklerini iddia ediyor.

3. 3D Yazıcı ile Araba Üretimi

indir

Dünyanın ilk 3d yazıcısı ile üretilmiş arabası Strati. Local Motors firmasının tasarladığı Strati’nin gövdesi 45 saat içerisinde basılmış ardından motor, yürüyen aksam ve elektrik donanımı yerleştirilmiş. Tamamen elektrik ile çalışan ve saatte maksimum 65 km hıza çıkabilen Strati’nin tam batarya şarjı ile yolculuk mesafesi yaklaşık 200 km kadar. Bu üstü açık ve şık aracı firma 18.000 ila 30.000 dolar arasında satışa sürmeyi planlıyor.

4. 3D Yazıcının NASA’da Kullanımı

made_in_space_zerog2

3 boyutlu yazıcıların kullanımının artması le birlikte NASA’da bu çılgınlıktaki yerini aldı. NASA’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı Made İn Space programı kapsamında uzay ortamında çalışabilecek ilk 3D yazıcıyı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. Bu 3D yazıcı günlük hayatta kullanılanlardan çok daha farklı. Uzaya gönderilme sırasında ateşlemeye dayanıklı olması için üzerinde geliştirmeler yapılan 3D yazıcı ile astronotların basit ihtiyaçlarını karşılamaları için Dünya’dan kargo beklemelerine gerek kalmayacak. Uzay ortamında en ufak bir parça eksildiğinde 3 boyutlu yazıcıların görevi büyük olacak.

NASA’nın bir diğer üretimi ise uzay taşıtları için yakıt pompası üretilmesi oldu. 2 yıl süren AR-GE çalışmalarının ardından, gelecek nesil uzay araçlarında kullanılmak üzere yakıt pompası testlerini tamamladı. Bir F1 aracınınkinden 9.5 kat daha hızlı çalışabilen bu yakıt pompası aynı zamanda şuana kadar üretilmiş en karmaşık 3D yazıcı ürünü olması özelliği taşıyor. Geleneksek yakıt pompalarından %45 daha az parça kullanılarak üretilen bu yakıt pompası, saniyede 1200 galon sıvı hidrojen pompalayabilmesi ile şimdiden NASA’nın yeni umudu olmuş gibi görünüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |