Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Ahde Vefa

Vefa, her insanda bulunması gereken bir özelliktir ama ne yazık ki herkes bu güzel meziyeti üzerinde taşıyamıyor, dolayısıyla şahsi menfaatler ön plana geçince sosyal hayatın temel prensiplerini de bozuyor, neticede “ahde vefa” yani güven ve itimadı da ortadan kalkıyor.

Ahde Vefa
30 Nisan 2016 - 5:25 'de eklendi ve 337 kez görüntülendi.

Vefa, her insanda bulunması gereken bir özelliktir ama ne yazık ki herkes bu güzel meziyeti üzerinde taşıyamıyor, dolayısıyla şahsi menfaatler ön plana geçince sosyal hayatın temel prensiplerini de bozuyor, neticede “ahde vefa” yani güven ve itimadı da ortadan kalkıyor.
Vefa, gerek Allah’ın (cc) yanında gerekse sosyal hayatta insanın itibarını ve şerefini artıran insanı insan yapan, baş üstünde taşıyan elmas, yakut ve zümrütle bezenmiş bir taç gibidir. Vefa, Allah’ın takdirine ve insanların da sevgisine ulaştıran güzel bir meziyettir.

Vefa, sevgide devamlılık demektir. Vefa, ihtiyaç hâlinde yardım etmektir.

Bilinmesi gereken önemli bir vefa de anneye ve babaya karşı vefadır. Onlara itaat ve hürmet etmektir. Anne babaya itaat etmek, hürmette bulunmak ve ihtiyaçlarını temin etmek dinîmizin gereğidir, insaniyettir, vicdanî bir görev ve mesuliyettir. “Geçinme sıkıntısı çekiyorum, sürekli seyehatteyim ve görev icabı onlardan uzak kalıyorum, eşim istemiyor, yatalak olduğu için ona bakamıyorum, malını kime yedirmişse, bu gün de o baksın” dememeli, evladın şartları ne olursa olsun anne ve babaya yardım etmek, hizmet edip ihtiyaçlarını gidermek ve onlara yardımcı olmak bir evlat için farzdır.

Özellikle analarımız. Eğer ahde vefa olsaydı, Önce analar unutulmazdı…
Analarımızın gözü bu kadar yaşlı, boyunları bu kadar bükük olmazdı…

Onlar ki en ufak bir sıkıntımızda hemen yanıma koşan, canlarını siper yapan, elleri öpülesi, çilekeş, vefakar, sırdaş, yoldaş ; Analar, Annelerimiz,

Düşünebiliyormusunuz. Bir evladı 9 ay karnında taşı, onunla canını, kanını birleştir, doğum sancıları çek. Doğumdan sonra aşçılık yap, terzilik yap, öğretmenlik yap, besle, bak, büyüt, ilk okul, orta, lise, üniversite, hatta iş hayatında tüm yaşamlarında onlara destek ol.
Annenin tüm bu fedakarlıklarına karşılık, evlat annesini hayatı boyunca sırtında taşısa yine de borcunu ödeyemez.

Ama maalesef insanlar bir zaman sonra, yani evlendikten sonra, işe girdikten sonra, çocukları olduktan sonra onların kıymetini daha iyi anlayacağı, onlara hak vereceği onlardan daha da uzaklaşıyorlar.

Bir anne;
Nasıl olurda canından, kanından beslediği, büyüttüğü, sıkıntı çektiği, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığı çocuklarını, torunlarını göreceğim diye pencere arkalarında, kapı önlerinde dört gözle bekletilir….
Bir anne nasıl olurda en çok yardıma ihtiyaç duyduğu, hastalandığı, ölüm döşeğinde olduğu anlarda sevdikleri ve evlatları tarafından vefasız bırakılır….
İşte ahde vefa olsaydı analarımız bu denli yalnızlık yaşamazlardı.
Ahde vefa olsaydı analarımız bu denli terk edilip unutulmazdı..
Böyle mi olacaktı Ahde vefa.
Allah bizleri anamıza, babamıza hayırlı evlatlar olmamızı nasip etsin.

 

 

Saygılarımla,

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |