Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Aksaray yatırımda cazibe merkezi oldu

AKSARAY (AA) – ADEM KOÇAK – Teşvik sisteminin getirdiği avantajlarla yatırımcıların ilgi odağı olan Aksaray’da, artan yatırım talebinin karşılanabilmesi amacıyla organize sanayi bölgesinin üçüncü kez genişletilmesi kararı alındı. 202 bin merkez nüfuslu Aksaray, 6 Şubat 2004 yılında 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle ekonomik açıdan atağa kalktı. Teşvik sisteminin getirdiği avantajların yanı sıra coğrafi konumu […]

Aksaray yatırımda cazibe merkezi oldu
06 Şubat 2016 - 12:15 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

AKSARAY (AA) – ADEM KOÇAK – Teşvik sisteminin getirdiği avantajlarla yatırımcıların ilgi odağı olan Aksaray’da, artan yatırım talebinin karşılanabilmesi amacıyla organize sanayi bölgesinin üçüncü kez genişletilmesi kararı alındı.

202 bin merkez nüfuslu Aksaray, 6 Şubat 2004 yılında 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle ekonomik açıdan atağa kalktı. Teşvik sisteminin getirdiği avantajların yanı sıra coğrafi konumu ve Mersin Limanı’na yakınlığı ile yatırımcıların dikkatini çeken ilde, sanayi yatırımları ile işsizlik oranı aşağıya çekilmeye başlandı.

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) teşvik öncesi yüzde 19’larda olan doluluk oranı, teşvik sistemiyle yüzde 100’e ulaştı. Aksaray OSB’de 500 hektarlık genişleme çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Aksaray Valisi ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Ataklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014 yılında yaklaşık 400 bin metrekare sanayi parselinin tahsis edildiği OSB’de bu rakamın 2015 yılında 1 milyon 371 bin 488 metrekareye ulaştığını söyledi.

Yenilenen teşvik sisteminde 5. bölgede yer alan Aksaray’da yatırım yapan firmaların önemli avantajlara sahip olduğunu vurgulayan Ataklı, “Aksaray bulunduğu konum, coğrafi yapısı ve imkanları ile yatırımcıların mutlaka yatırım yapmak istediği, bunun için araştırma yaptığı bir şehir olarak ilgi görmeye devam ediyor” dedi.

– “Boş alan kalmadı”

OSB’de 187 firmanın 16 değişik sektörde üretim yaptığını ifade eden Ataklı, şunları kaydetti:

“Aksaray OSB’de yatırım ve istihdam artarak devam ediyor. 35 firma daha inşaatlarını tamamladı. 74 firma inşaat çalışmalarına, parsel tahsisi yapılan 14 firma da proje çalışmalarına devam ediyor. Aksaray’ın ve teşvik sisteminde 5. bölge avantajları çok önemli. Bu nedenle son dönemde ciddi yatırım talepleri alıyoruz. Mevcut OSB alanı içerisinde tahsis yapacağımız boş alan kalmadı. Yatırım taleplerinin karşılanması için Aksaray OSB’de 3. genişleme alanı çalışmalarını başlattık. Toplam 500 hektardan oluşan ilave genişleme alanı belirlendi. Yatırım için talepte bulunan firma ve iş adamlarımıza 2016 yılı içinde yeni yer tahsis etmeye başlayacağız.”

Ataklı, yaklaşık bin kişinin istihdamının öngörüldüğü yatırımlarla ilgili çalışmaların devam ettiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“2014 yılında yer tahsisi yapılan birçok yatırımcımız fabrikalarını tamamlama aşamasına getirdi. Bunların yatırım tutarı yaklaşık 118 milyon lira, 2015 yılında yer tahsisi yapılan yatırımların bedeli de yaklaşık 1 milyar 56 milyon lira. Böylece 2 yılda Aksaray OSB’ye özel sektör yatırımlarının toplam bedeli 1 milyar 174 milyon liraya ulaştı.”

Bölgede ulusal ve uluslararası birçok önemli firmanın yatırımlarının bulunduğuna işaret eden Vali Ataklı, “8 bin 500 kişinin istihdam edildiği OSB’de inşaatı tamamlanan firmaların üretime geçmesiyle çalışan sayısı 10-11 bine ulaşacak. Aksaray’da yatırım yapan kazanıyor. Yeni yatırım düşünen tüm firmaları Aksaray’a davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |