Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Anaokulu Öğrencileri Meslek Seçiminde Eşitliği Öğreniyor…

Trabzon, İzmir ve Şanlıurfa’dan sonra Sivas’taki öğrenciler, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlendirilecek.

Anaokulu Öğrencileri Meslek Seçiminde Eşitliği Öğreniyor…
06 Nisan 2016 - 13:10 'de eklendi ve 625 kez görüntülendi.

Sivas Haber – Eğitim sisteminin tüm bileşenlerine, toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını yerleştirmeyi amaçlayan Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Geliştirme Projesi‘nin (ETCEP), yerel toplumsal seferberlik faaliyetleri, pilot illerden Sivas ile devam ediyor. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan, öğrenciler, öğretmenler ve öğrencilerin ailelerini de kapsayan proje çerçevesinde, 4-8 Nisan 2016 tarihleri arasında Sivas’taki 4 pilot okulda, bin 200’den fazla öğrenci ile çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Düzenlenen seminerlerle pilot okullardaki öğrencilerin ebeveynlerinin de toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığı artırılıyor.

Trabzon, İzmir ve Şanlıurfa’da tamamlanan yerel toplumsal seferberlik kampanyasının bu haftaki durağı Sivas. Pilot okullardaki gönüllü öğretmenlerin katılımıyla 30-31 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen kampanya hazırlık seminerlerinin ardından 4 Nisan’dan itibaren öğrenciler, öğretmenlerinin sınıflarda uyguladığı kampanya etkinliklerine katılıyor..

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ MESLEK SEÇİMİNDE EŞİTLİĞİ ÖĞRENİYOR…

Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası kapsamında, Sivas’taki Halide Edip Adıvar Anaokulu,  Sivas Mevlana Ortaokulu, Mimar Sinan İlkokulu ile Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmekte. Öğrenciler, projede yer alan gönüllü öğretmenlerle, “Mesleğin cinsiyeti olur mu?”, “Dilimizin cinsiyeti var mı?” gibi etkinliklere ve oyunlara katılıyor. Ayrıca kampanya kapsamında ilk kez bir pilot anaokulunda minik öğrencilerin çeşitli oyunlar eşliğinde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık sahibi olmasını sağlamak üzere etkinlikler gerçekleştiriliyor..

BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİ ETKİNLİKLERE KATILIYOR

14-18 Aralık 2015 tarihleri arasında Trabzon’da, 15-19 Şubat 2016 tarihleri arasında İzmir’de ve 14-17 Mart 2016 tarihleri arasında Şanlıurfa’da gerçekleştirilen Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası çerçevesinde, çeşitli yaş gruplarından 5 binden fazla öğrenci, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalıklarını geliştirmeye yönelik etkinlere katıldı. Sivas’taki okul temelli toplumsal cinsiyet eşitliği kampanyası kapsamında ise yaklaşık 100’ü anaokulu öğrencisi olmak üzere her eğitim seviyesinden 1000’den fazla öğrenci de benzer etkinliklerle bilinçlendiriliyor. Ayrıca Sivas’taki pilot okullarda eğitim veren 64 gönüllü öğretmene de kampanya öncesi toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hazırlık semineri verildi ve yaratıcı drama çalışmaları gerçekleştirildi.

MEB’İN KAPASİTESİ GÜÇLENDİRİLECEK

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülmekte olan, Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi, bu alandaki ilk uygulama örneği olması açısından dikkat çekiyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve toplumsal cinsiyete dayalı yaklaşımın eğitim sisteminin tamamında benimsenmesi konusunda Millî Eğitim Bakanlığı’nın kapasitesinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Kapasite güçlendirme çalışmaları, eğitim sisteminde toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesini yaygınlaştırmak ve uygulamak için eğitim politikaları ve mevzuatın, öğretim programları ve ders kitaplarının cinsiyet eşitliği açısından yeniden gözden geçirilmesi amacını taşıyor.

NİHAİ HEDEF 60 BİN ÖĞRETMEN

Projenin önemli faaliyetlerinden birini ise Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sertifika Programı oluşturuyor. Öğretmenlerin toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlılığının arttırılması için gerekli becerileri kazanmalarını amaçlayan sertifika programı dahilinde her proje ilinde eğitici eğitimleri düzenlenerek her ilde 20 eğitimci olmak üzere 200 eğiticinin eğitimine devam ediliyor. Eğitim verilen 200 eğitici aracılığı ile 500 maarif müfettişi, 120 okul müdürü, 400 öğretmen eğitilecek. Birer günlük okul temelli eğitimlerle 4 bin öğretmen ve yaygınlaşan etkisi ile 60 bin öğretmenin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilgilendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca toplam 600 kadın öğretmen ve idareciye yönelik olarak, liderlik becerilerini geliştirmek, girişimciliklerini teşvik etmek amacıyla liderlik ve girişimcilik eğitimleri düzenleniyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |