Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

“Araç yıkama bezleri hastalık taşıyıcısı olabilir”

Araçların yıkanmasında kullanılan bezlerin sık sık değiştirilmesi gerektiği, aksi halde bu bezlerin hastalık taşıyıcısı olabileceği bildirildi.

“Araç yıkama bezleri hastalık taşıyıcısı olabilir”
05 Şubat 2016 - 21:13 'de eklendi ve 228 kez görüntülendi.

KAYSERİ (AA) – Araçların yıkanmasında kullanılan bezlerin sık sık değiştirilmesi gerektiği, aksi halde bu bezlerin hastalık taşıyıcısı olabileceği bildirildi.
Erciyes Üniversitesi Vektörler ve Vektörlerle Bulaşan Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERVEK) Müdürü Prof. Dr. Abdullah İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının artacağını ve sivrisineklerin aktif hale geleceğini, bu nedenle sivrisineklerin yoğun halde üreyebilecekleri alanların iyi tespit edilip etkin entegre vektör mücadelesinin titizlikle yapılması gerektiğini belirtti.
Özellikle nüfusun yoğun olduğu yerleşim alanlarında rögarların larva mücadelesinde kritik öneme sahip olduğunun altını çizen İnci, “Son yıllarda şehirlerde hemen her köşebaşında karşımıza çıkan oto yıkama yerlerinin atık suları bu noktada önemli bir risk potansiyeli oluşturabilir. Araç yıkama yerlerinde ortaya çıkan suların kapalı veya açık alanlarda birikinti yapmaması ve en kısa yoldan kanalizasyona ulaştırılması çok önemlidir” dedi.
Bazı risklerin önüne disiplinli uygulamalarla geçilebileceğine işaret eden İnci, “Özellikle buralardaki atık suların, etrafa yayılmamasına, birikinti yapmamasına, direkt kanalizasyon sistemine veriliyor olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hele hele bu suların vektör dediğimiz hastalık taşıyıcı sivrisineklerin üreme alanlarını oluşturma potansiyeli varsa asla izin verilmemesi lazımdır. Bu durum entegre bir sistemle garanti altına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

– Mikroplar bezlerle araçlara yayılıyor

İnci, oto yıkama istasyonlarında araçları temizlemekte kullanılan bezlerin de birçok hastalığın insanlara bulaşmasında risk oluşturabileceğine dikkati çekti.
Araçların içinde, dışında ve özellikle tekerleklerinde hastalığa neden olan birçok organizmanın (patojen) bulunabileceğini vurgulayan İnci, şunları anlattı:

“Oto yıkamacıların araçları temizlemekte kullandıkları bezler, birçok hastalığın insanlara bulaşmasında mekanik aracı olabilir. Patojenlerin muhtemel bulaşma dinamikleri içerisinde oto yıkama istasyonlarının da dikkate alınması gerekir. Çünkü buralarda sabahtan akşama kadar aynı bezle çok sayıda araç sözde temizleniyor. Bezi yere atıp üzerine su tutuyorlar. Bu esnada bez ne kadar temizlenmiş olur, tartışılır. Bu esnada esasen yerdeki mikroplar ve diğer küçük partiküller de kolaylıkla beze geçebilir. Bezlere bulaşan patojenler, silme işlemleri sırasında aracın iç kısımlarına, özellikle klima ızgaralarına yerleşebilir ve klimanın çalıştırılmasıyla da kolaylıkla aerosol yoldan araçtaki insanlara bulaşabilir. Soğuk havalarda genellikle salgın tarzında seyreden hastalıklarda bu noktanın göz önünde bulundurulmasında yarar var.”

Prof. Dr. Abdulah İnci, bunun önüne geçmek için temizleme bezlerinin yerde yıkanmasının önlenmesi ya da her aracın iç ve dış temizliği için yeni ve ayrı bezler kullanılmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Temizlikte kullanılan bezlere bulaşan bakteri ve virüslerin üzerine su tutmakla yok edilemeyeceğini vurgulayan İnci, “Bunların ölüm yolları farklıdır. Bir dönem inaktif kalabilirler ancak ortam şartları el verdiğinde de reaktif olurlar ve çoğalabilirler. Bu nedenle dikkat etmek gerekir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |