Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Avukatlık Kimliği Karmaşası

Malumdur ki bir resmi veya özel herhangi bir kuruma gittiğimizde işlem yaparken kimliğimizi ispat etmemiz gerekir. Bunun için belli kimlikler vardır ve bunlar kanunla belirtilmiştir.

Avukatlık Kimliği Karmaşası
23 Nisan 2016 - 3:55 'de eklendi ve 1117 kez görüntülendi.

Malumdur ki bir resmi veya özel herhangi bir kuruma gittiğimizde işlem yaparken kimliğimizi ispat etmemiz gerekir. Bunun için belli kimlikler vardır ve bunlar kanunla belirtilmiştir. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ve Ehliyetler sık kullanılan kimlikler olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bir kimlik daha var ki özel kanunuyla tüm resmi ve özel kurumlarda kimlik olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilmiş ve düzenlenmiş durumda…

 

Bu kimliğimiz ise ‘Avukatlık Kimliği ’dir. Buna göre 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 9. maddesi uyarınca resmi belge niteliğinde olan Avukatlık Kimliği ’nin tüm resmi ve özel kurumlarca resmi kimlik olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ancak buna rağmen özellikle Bankalar ve Tapu Kadastro Müdürlüğü gibi kurumlar ısrarla Avukatlık kimliğini resmi kimlik olarak kabul etmemektedir. Bu durum garip olduğu kadar Avukatların işlerini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Bankalar, 2.7.1997 tarih ve 23037 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Kara paranın Aklanmasının Önlenmesine Dair 4208 Sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in 6. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendinde yer alan “Türk uyruklu gerçek kişiler için nüfus hüviyet cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport” ibaresini dayanak alarak Avukatlık kimliğini, kabul etmediklerini söylemektedir.

Tapu Kadastro Müdürlüğü ise Tüzüğünü bu konuda dayanak göstermektedir. Bu durumda ki abesliği anlamak için hukukçu olmaya gerek yoktur. Zira ortada kimliği kabul etmemek için dayanak gösterdikleri şeyler tüzük veyahut yönetmelik gibi hukuk normlarıdır. Ancak Avukatlık Kimliğinin, resmi kimlik vasfı, herhangi bir yönetmelik veya tüzükten değil doğrudan doğruya kanundan kaynaklanmaktadır. Herhangi bir hukuk normu bir üst norma aykırı olamaz ancak bu tüzük ve yönetmeliklerde kanuna herhangi bir aykırılık yoktur. Sadece eksiklik söz konusudur. Uygulamada Avukatlık Kanunu direkt olarak göz önünde bulundurularak bu sıkıntının kolayca aşılması mümkündür. Ancak gerek ilgili memurların bilgisizliği gerekse insiyatiften yoksun olmaları uygulamada avukatlara gerek zaman bakımından gerekse kimliklerinin itibarı bakımından problem oluşturmaktadır.

 

Bu sıkıntının acilen çözülmesi gerekmektedir. Ve problemi çözmekle ise kanunun yürütücüsü olan bakanlar kurulu birincil derecede sorumludur. Zira hem devletimizin resmi kurumları hem de bankalar gibi özel kurumlar TBMM’nin iradesini ve Bakanlar Kurulunun icra gücünü, yönetmelik, tüzük gibi bahaneler ve kuru inatla hiçe saymaktadır. Bu konuda Barolar Birliği ve Adli mercilere iletilmiş birçok olay bulunmaktadır. Bunlara rağmen bu sorun halen devam etmekte ve münferit çözümler hariç üretilen çözüm genele yaygınlaşmamaktadır. Bu vesileyle bu karmaşanın bir an çözülmesini temenni ediyor ve Avukatlarımızın bu noktada kanun tarafından resmi kimlik kabul edilen kimliklerini, özellikle kullanarak bu sorunu aşmaya katkıda bulunmalarını tavsiye ediyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

 

Stj Av. Muhammed Sadık İNAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI