Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Başkanlık ve Parlamenter Sisteme Tarihsel Güncel Bakış!

Değerli okuyucularım Bize Fen-Edebiyat fakültelerinde öğrettikleri ve aşıladıkları düşünce olayları gelişim sürecinden ele almaktır.

Başkanlık ve Parlamenter Sisteme Tarihsel Güncel Bakış!
16 Şubat 2016 - 20:57 'de eklendi ve 325 kez görüntülendi.

     Değerli okuyucularım Bize Fen-Edebiyat fakültelerinde öğrettikleri ve aşıladıkları düşünce olayları gelişim sürecinden ele almaktır. Bu gerek makale yazarken gerekse hayata bakış böyle olmalı diye. 2 yıllık okuduğum ve inşallah devamını da getireceğim Açık Öğretim Basın ve Yayın okulunda da haberleri yazarken ters piramit tekniğinde olayın önemli olanından önemsiz olanın yani bir gelişimsel şablonu oturtmayı öğretiyor bize. Bunları şundan anlattım. Başkanlık ve Parlamenter sistem tartışmalarını tarihi gelişimsel olarak ele alıp analiz edeceğim.

     Gelelim esas meseleye. Gelin beraber tarihsel bakımdan Başkanlık Sistemini Türk ve İslam tarihi açısından ele alalım. Eski Türklerde yani İslam öncesi Türklerdeki yönetim modelinde Başbakanlık makamı ve Cumhurbaşkanlığı makamı vardı. Kurultay denilen bugünün TBMM’si de vardı. Başbakanlık makamını tam olarak Eski Türklerde Aygucı denilen makam karşılıyordu. Bugünkü Başbakanın görevlerine yakın bir görev şeması vardı. Hatta bu yeri geldi mi kağana muhalefet edebiliyordu ve Kurultaya başkanlık edebiliyordu. Kağan dediğimiz zaten bugünkü Cumhurbaşkanlığı makamını kapsıyordu. Eski Türklerde Başkanlık sistemi vardı demek tam olarak yanlıştır tarih açısından. Çünkü bugünkü yönetim sistemine benzer bir Parlamenter Sistem vardı. Hatta Bilge Kağan Türklerin dini Gök Tengri’den Budizm olsun teklifini meclise getirilince yoğun bir muhalefetten sonra kabul görmedi. Soruyorum sizlere bugün mümkün mü Başbakan veya Cumhurbaşkanın istediği bir yasanın meclisten geçmemesi. İmkânsız. Türklerde kesinlikle ama kesinlikle Başkanlık modeli diye bir tek adam yönetimi yoktur Osmanlı’da da Selçuklularda da durum aynı. Divan adı verilen meclisler ve Başbakanlık makamını karşılayan vezirlikler vardı. Hatta bir ton vezir yani Başbakanlık makamı vardı. Bugün Başbakanlık makamını kaldırmaya çalışıp Başkanlık sistemini getirmek isteyen sözde Neo Osmanlıcılara duyurulur.

      **********

     Peki, Ya İslam Tarihinde Var Mıydı Başkanlık?

     Baştan net söyleyebilirim ki asla yoktu. Peygamberimiz döneminde zaten İslam yayma amaçlı olduğu için devlet yönetim modeli tek kişideydi olağan üstü dönemler farklı. Yukarıda Türk tarihinde değinmedim Atatürk’te tek kişi olarak yönetti ama Kurtuluş Savaş’ının bir döneminde. Olağanüstü dönemlerle şu anki dönemler kıyaslanamaz bilene. Sonrasında 4 Halife döneminde Başbakanlık makamını karşılayan sürekli bir Vezirlik makamı oldu. Osmanlı ve Selçukluyu Türk tarihinde yukarıda belirttim.

     **********

     Peki, Günümüzde Getirilmek İstenen Başkanlık Modeli Nasıl Olacak?

     Yukarıda Başkanlık modelinin bize ters olduğunu net anlattım tarihsel bakımdan. Peki, AKP’nin veya Saray’ın önerdiği model nasıl? Kesin kuvvetler erkler ayrılığı mı? Yoksa Tek kişide tüm yetkilerin birleşmesi mi? Net cevap vereyim bu konuya tek adam yönetimin sonrasında diktatörlük yönetimine götürecek tekliftir. Nasıl mı? AKP’nin geçtiğimiz senelerde Anayasa Uzlaşma komisyonuna sunduğu Başkanlık teklifine göre Başkanın yargılanması için 400 milletvekilinin el kaldırması gerekiyor. Gerisi yazmayalım okuyucularım bu bilene her şeyi anlatmaya yetiyor.

     Her şeyin hayırlısı olsun bakalım. Bugün yazım bu kadar okuyucularım.

     Soru,görüş,eleştirilerinizi Facebook ve Twetterdan yazabilirsiniz:

     Ali Özyiğit Facebook      Ali Özyiğit Twetter

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |