Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Birlik Ve Vahdet İçin Çalışalım

• Konya Aydınlar Ocağı’nda Mi’râc’ı anlatan Muammer Koşdaş Hoca, “Müslümanlar olarak inananların birliği ve vahdeti için dua etmeliyiz” dedi

Birlik Ve Vahdet İçin Çalışalım
05 Mayıs 2016 - 16:10 'de eklendi ve 461 kez görüntülendi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Tefsir Sohbetleri’nde, Mi’râcı anlatan Tefsir ve Hadis Uzmanı Muammer Koşdaş, Peygamber Efendimiz’in hicretinden önce eşi Hz. Hatice ile amcası Ebu Talib’in ölümüne çok üzülmesinden dolayı Cenab-ı Hakk’ın, sevgili Resulünün bu üzüntüsünü gidermek için Mi’râca yükselttiğini söyledi.

Konya İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşitirlen sohbette, Mi’râc gibi olağanüstü durumlarda Müslümanların bunu “Sübhanâllah” diyerek karşılamaları gerektiğini ifade eden Muammer Koşdaş, “O gece Cenab-ı Hakk, kulu Muhammed’i gece yürüyüşüne götürdü. Bundan dolayı biz “Sübhanâllah” demeliyiz. Çünkü Peygamber Efendimiz, bildiğiniz gibi çocukken bir manevi ameliyat geçirmişti. Mi’râca çıkmadan önce de Recep ayının 27 gecesinde manevi bir ameliyat geçirerek bu kutlu yürüyüşe hazır hale getirildi” dedi.

Dünya üzerinde Müslümanları üş kudsî mescidinin bulunduğunu ve bunlardan birisinin de Peygamber Efendimiz’in Mi’râc yolculuğuna çıktığı Mescid-i Aksâ olduğunu belirterek “Mi’râc gecesi bol bol salavat getirmeliyiz. İnanan insanlar ve Müslümanlar olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliğimizdir. Bundan dolayı bol bol Müslümanların birliği ve vahdeti için dua etmeliyiz. Fitnenin yayılmaması için çenelerimizi kapatmamız, hayır ve güzel şeyle söylememiz gerekiyor” diye konuştu.

 

AHİRETE İMAN ETMELİYİZ

Ankebût suresini kaldığı yerden yorumlamaya devam eden Muammer Hoca, Allah’tan korkan insanlardan zarar gelmeyeceğini “Kork sen Allah’tan korkmayandan” sözünü hatırlatarak ifade ettikten sonra haram ve helâl şeyler konusunda kesin sözler söylememek gerektiğini belirterek Allah’a iftira atmanın çok çirkin bir şey olduğunu söyledi. Rızkları dağıtanın Cenab-ı Allah olduğunu ve bu konuda hiç endişe duyulmaması gerektiği üzerinde de duran Koşdaş hoca, Allah’a imandan sonra ikincisinin ahirete imanın geldiğine dikkati çekerek “Ebu Cehil’in bile Allah’a inancı vardı. Ama putlarından da vazgeçmiyordu. Peygamberlerin ilk görevi tebliğ etmektir. İnsanları hidayete erdirecek olan Allah’tır. Bizler tebliğle mükellefiz. Allah’a iman ettiğimiz gibi öbür dünyayı da düşünerek hareket edecek ve Ahiret inancımızı her daim kuvvetlendireceğiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI