Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Bizim Tarih Ne Zaman Başlar

“Kişi şaşırınca hanımına bile teyze der” diye bir söz vardır Anadolu’da. Tıpkı o misal. Arkadaş hukukçu, hukuk ve kanunlar ondan sorulur.

Bizim Tarih Ne Zaman Başlar
08 Haziran 2016 - 3:22 'de eklendi ve 773 kez görüntülendi.

Kişi şaşırınca hanımına bile teyze der” diye bir söz vardır Anadolu’da. Tıpkı o misal. Arkadaş hukukçu, hukuk ve kanunlar ondan sorulur. Arkadaş arkeolog; sit alanları tarihi eserler ondan sorulur. Arkadaş tıp doktoru; ilaçlar tedavi şekilleri ondan sorulur. Arkadaş ekonomist; paranın seyri, faizin durumu, doların uçuşu ondan sorulur. Arkadaş sosyolog; toplumun yapısı, davranışı, mühendisliği ondan sorulur.

                Şimdi de tarihçi olmuş. O yönünü bilmiyorduk. Meğer üstat imiş!

                Sen sırf Atatürk anılmasın, onun adı geçmesin, belleklerde yer etmesin diye: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlama, 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramını yasakla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hastalan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda piyasada görünme.

                Şunu bilin ki, Cumhuriyette Atatürk de bu milletin belleklerinde tertemiz yerlerini almış vaziyette. Ne yapsanız, ne etseniz de silemezsiniz. Silemeyeceğiniz de görüldü.

                Ama düğün ve derneklerde, toplu açılışlarda maşallah çok çeviksiniz. Hastalığınız filan gözükmüyor. Ne iş?

                Kut-ül Amare zaferini kutlamada bir beis yok. Çünkü orada Atatürk yok. Kut-ül Amare’de II. Abdülhamit tarafından atanan Prusya kökenli Alman, Mareşal Colmar Freiherr Von Der Goltz Osmanlı komutanı olarak var.

                Bizim tarihimiz elbette 1919 la başlamaz, sadece devam eder. Biz Türkler asil ve necip bir millet olduğumuz için; tarihimiz, “İnsanlık tarihiyle” başlar. Çin Seddi, Ergenekon’la devam eder.

                Türk’ün A’dan Z’ye her şeyi kabulümdür. Türk’ün tarihinde yalnızca Alman Mareşalin komuta ettiği Kut-ül Amare zaferi yok ki. Talas, Dandanakan, Malazgirt, Varna, Mohaç, Otlukbeli, Ridaniye, Preveze, Çanakkale, İnönü, Sakarya, Kocatepe ve daha nice zaferler vardır. Hepsinin de başında Türkoğlu Türk komutanlar vardır. Alpaslan, Yavuz, Fatih, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Fahrettin Altay ve binlercesinin yanında Mustafa Kemal Atatürk.

                Yani siz daha yeni mi ABD’yi keşfediyorsunuz? Türkün başlama tarihi değildir 1919. Osmanlının terkettiği İzmir’i, İstanbul’u, Antep’i, Maraş’ı kısaca Anadolu’yu kurtarmak için başlattığı KURTULUŞ SAVAŞI’nın başlangıç tarihidir 1919.

                Yoksa Kut-ül Amare miydi Türk’ün tarihi? Mareşal Colmar’da zaten Zafer kazanılmadan beş gün önce tifüsten ölmüş yerine de Halil Paşa atanmıştı.

                Niyetimiz ukalalık değil. Tarih bilgiçliği ya da profluğu hiç değil. Şöyle kısa bir hatırlatma yapayım istedim.

                Kimdir bu engin tarih bilgisini, C. Başkanına veren değerli danışmanlar? Bu kadar sığ bir açıklama ve izah olabilir mi? Cumhurun başına bu yakışıyor mu? S. C. Başkanı dışında hiçbir Türk ve hiçbir tarihçi, Türk tarihinin başlangıcını 1919 dan başlatmaz. Acaba S. Erdoğan, gündem saptırarak “Cambaza bak” taktiği mi uygulamakta?

                 Cümbül cemaat kutlanan şanlı KUT zaferinin kısaca özeti budur. 1919 kölelikten, cariyelikten, padişaha kul olmaktan, erkekliği yok edilmiş harem ağalığından, dili kesilmiş cellatlardan, saraydan kurtuluşun tarihi olabilir. Bunu mu kabul etmiyorsunuz?

                Esen kalınız.                                                                                               

                NOT: Çok önce yazılmış, gündem yoğunluğundan gecikmiştir. Özür dilerim. N.P

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |