Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Bu Ne Pişkinlik?

Ankara saldırısının yankıları sürüyor. Adli tıp, gerekli incelemeyi yaptıktan sonra cenazelerin isimleri açıklandı. Yüreği yananların halini görür gibiyim.

Bu Ne Pişkinlik?
19 Şubat 2016 - 15:29 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

Ankara saldırısının yankıları sürüyor. Adli tıp, gerekli incelemeyi yaptıktan sonra cenazelerin isimleri açıklandı. Yüreği yananların halini görür gibiyim.

Saldırı sonunda çeşitli ülkelerden başsağlığı ve terörü tel’in mesajları geldi! Rusya da tel’in etti! Halbuki Suriye’de PYD ve YPG’ye yer açmak için terörü açıkça destekleyen, onlara her türlü malzemeyi veren bu ülke olmasına rağmen, pişkin bir eda ile tel’in ettiğini söylüyor! ABD’den de böyle bir açıklama geldi! O değil miydi dün kadar yakın bir zamanda; “PYD’yi terör örgütü kabul etmiyoruz” diyen!

Bunun adına alay etmek denmez de ne denir? Böylesine bir tavır ve yaklaşımı hangi akıllı insan samimi bulur? Laf olsun diye terör lanetlenmez. Bütün dünya devletleri bir araya gelmeli. Hangi dinden, hangi renkten, hangi ırktan, hangi ülkeden…. Olursa olsun, hepsinin ortak özelliği “insan” olmak değil mi?

Samimiyetten yoksun, ciddiyetten uzak, dünyayı ateşe vermekten çekinmeyen ülkelerin, terörü bitirmek bir yana, aksine terörü kışkırttıkları söz konusudur! Bunlar istedikleri kadar; “terörü lanetliyoruz” desinler, istedikleri kadar, “biz barıştan, kardeşlikten, huzurdan yanayız” laflarını söylesinler boştur.        

Dinliyorum içimizdeki bazı tipleri; “etrafına bu derece saldırır, komşularınla iyi geçinmez, hepsini düşman ilan edersen bu gün savaşla, saldırıyla, terörle uğraşırsın. Bunun tek sorumlusu Tayyip Erdoğan” şeklinde bir yorum yapıyorlar!

Bunlara “haklılar” diyebilmem için, başlangıcından beri olan olayları bilmemek gerekir. Türkiye’nin, ne durumdayken, nerelere geldiğinden habersiz olmak veya yapılanları görmemek gerektir.

Mesele nedir biliyor musunuz? Türkiye’nin, ihtişamlı günlere geri dönmesinin önünü kesmek! “Erdoğan düşmanlığının” altında yatan gerçek; “İslami hassasiyete engeller koymak”! Açıkça; “Biz İslami hassasiyetten rahatsızız, biz İslam’ı istemiyoruz, Türkiye, yine eskisi gibi askeri darbelere mahkum olsun, halk açlık ve sefalet içinde inim inim inlesin, dışarıya el avuç açalım, IMF’den durmadan borç alalım, Yahudi sermayesi bizim öz kaynaklarımızı yesin bitirsin, yerli mal neymiş, ABD, İsrail, Almanya, Fransa, İngiltere…nasıl olsa bize veriyor, uğraşmaya ne gerek var, biz sürü gibi olalım, bizi gütsünler, dış politikada, dünya siyasetinde Türkiye’nin esamisi okunmasın” diyemiyorlar!

Ne mi diyorlar? “MİT nerede? Emniyet ne iş yapar? Bu işlerin tek sorumlusu hükümet…” ama şunu demiyorlar veya diyemiyorlar; “biz de bu ülkede yaşıyoruz, bizim de sorumluluklarımız var, biz de elimizi taşın altına sokmalıyız, zaman sen ben kavgası değil, kenetlenme zamanı, armudun sapı, üzümün çöpü var deme vakti değil, yan yana gelme, kol kola girme vaktidir.  

Bakın Mevlana ne diyor;

BERİ GEL

Beri gel, daha beri, daha beri. 
Bu yol vuruculuk nereye dek böyle? 
Bu hır gür, bu savaş nereye dek? 
Sen bensin işte, ben senim işte. 

Ne diye bu direnme böyle, ne diye? 
Ne diye aydınlıktan kaçar aydınlık, ne diye? 
Topumuz bir tek olgun kişiyiz, bir tek, 
Ne diye böyle şaşı olmuşuz, ne diye? 

Zengin yoksulu hor görür, ne diye? 
Sağ soluna yan bakar, ne diye? 
İkisi de senin elin, ikisi de, 
Peki, kutlu ne, kutsuz ne? 

Topumuz bir tek inciyiz, bir tek. 
Başımız da tek, aklımız da tek. 
Ne diye iki görür olup kalmışız 
İki büklüm gök kubbenin altında, ne diye? 

Sen habire gevele dur bakalım, 
Habire ‘Usul boylu birlik çam ağacı’ de, 
Sonu nereye varır bunun, nereye? 

Şu beş duyudan, altı yönden 
Varını yoğunu birliğe çek, birliğe. 
Kendine gel, benlikten çık, uzak dur, 
İnsanlara katıl, insanlara, 
İnsanlarla bir ol. 
İnsanlarla bir oldun mu bir madensin, bir ulu deniz. 
Kendinde kaldın mı bir damlasın, bir dane. 

Erkek arslan dilediğini yapar, dilediğini. 
Köpek köpekliğini ede durur, köpekliğini. 
Tertemiz can canlığını işler, canlığını. 
Beden de bedenliğini yapar, bedenliğini. 

Ama sen canı da bir bil, bedeni de, 
Yalnız sayıda çoktur onlar, alabildiğine, 
Hani bademler gibi, bademler gibi. 
Ama hepsindeki yağ bir. 

Dünyada nice diller var, nice diller, 
Ama hepsinde anlam bir. 
Sen kapları, testileri hele bir kır, 
Sular nasıl bir yol tutar, gider. 
Hele birliğe ulaş, hır gürü, savaşı bırak, 
Can nasıl koşar, bunu canlara iletir. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |