Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Çanakkale Zaferi Bize Milli Markalar Yaratma Zorunluluğumuzu Bir Kez Daha Hatırlatıyor….

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.

Çanakkale Zaferi Bize Milli Markalar Yaratma Zorunluluğumuzu Bir Kez Daha Hatırlatıyor….
14 Nisan 2016 - 15:59 'de eklendi ve 176 kez görüntülendi.

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.

Çanakkale Harbi, itilaf devletleri tarafından fiilen 3 Kasım 1914 tarihinde başlayıp 9 Ocak 1916 tarihinde çekilmesiyle sona ermiş ve çarpışmalar toplam 9 ay boyunca devam etmiştir.

Rakamlara bakıldığında Çanakkale Harbi’nin ne kadar şiddetli ve kanlı geçtiği anlaşılmaktadır. Bu özelliğiyle dünyadaki eşsiz savaşlardan biridir. Ancak zaferi getiren bir özellik daha vardır ki o da Mehmetçiğin imanı ve vatan severliğidir. Dünyada hiçbir asker komutanlarından ben size ölmeyi emrediyorum komutuyla bu emri binlerce şehit vererek yerine getiremezdi.
Çanakkale Savaşları her savaş gibi ardında kan, ölüm ve gözyaşı bıraktı. Çanakkale Savaşı’nda her iki tarafın kaybı 500.000’dir. Türklerin o gün için toplam 700.000 askeri bulunuyordu. 259 günü karada geçen bu savaşa, toplam 21 Türk Tümeni katıldı. İngiltere’den bu savaşa 469.000 asker katıldı. Bunlardan 328.000’ni bizzat cephede savaştı ve 141.000’ni ise savaşan askerlere destek verdi. Türklerin kaybı 250.000 ve İtilaf Devletlerinin kaybı 252.000’dir.

Çanakkale’de Türk ulusu, binlerce okumuş ve bilgili insanlarını kaybetti. Kesin olmayan tahmini rakamlara göre, 100.000’den fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli ve Türk ocaklarında yetişmiş okur-yazar şehit oldu. O zamanın 1895 doğumlu aydınları ile okumuş ve nitelikli insanımız Çanakkale’ de şehid oldular. Bu sebeple İstanbul Tıp Fakültesi 6 yıl sonra 1921’de hiç mezun veremedi.

Bu kayıpların olumsuz etkileri, savaş sırasında olduğu kadar, daha sonra da fazlasıyla hissedildi. Nitekim, 1923’te Cumhuriyetin ilanından sonra, Atatürk’ün başlattığı inkılaplar ve bunların paralelinde girişilen reformların kitlelere yaygınlaştırılıp mal edilmesinde, bir hayli sıkıntılar çekildi.
Savaş sonunda İngiliz komutanın en ilginç ve anlamlı sözleri “Türklere yaptığımız en büyük zarar, okumuş nitelikli insan gücünü savaşta yok ederek onların gelişmesini engelledik” sözleri olmuştur.

Maalesef bu savaşlarda okumuş, mezun olacak, pırıl pırıl gencecik zeki anadolu çocuklarımızı şehit verdik. Savaşa gitmeyen Rum, Yahudi, Ermeni gibi azınlıklarda ticaret yaparak zengin oldular ve ülkemizin en güzel köşelerini satın alarak kendi vatanımızda bizlerin patronu oldular.
Çanakkale Savaşları sırasında metrekareye 6.000 mermi düşmüştür. 
Askerlerimiz nasıl şehit olmasın.

Atalarımız şehit olarak mekanı cennet olurken, azınlıklarda memleketimizin cennet köşelerinini, önemli ticaret alanlarını birer birer ele geçirdiler. 
Metre kareye 6000 mermi düşen savaş meydanlarında kanlarıyla düşmanın ülkemize girmelerini engelleyen şehitlerimizin evlatları olarak bizler, çok çalışarak birlik ve beraberlik içinde hiçbir fitne, fesat ve düşmanların oyunlarına gelmeden iç karışıklık tuzaklarına düşmeden Eğitimde, Bilimde, Teknikte, AR-GE’de Dünyanın ileri ülkelerinden birisi olmamız gerekmektedir.

Şehitlerimizin akıttıkları kanlara layık evlatlar olmalıyız. Çok iyi bilmeliyiz ki Türkiye Cumhuriyeti içinde kardeş olarak yaşayan insanlarımızın kendilerinden başka dostu yoktur. Ne İngiliz, Ne Fransız, Ne Rus, Ne ABD, Ne İsrail, Ne Yunan ne de başka bir batılı ülke. Tarih bunu bize defalarca göstermiştir. Bu şer ittifakı yine sahnede bütün gücüyle ülkemize saldırıyor. Fakat bizler bu gizli düşmanlığı bir türlü anlamak istemiyoruz.

Şu anda terör cephesinde tam 24 ülke ile savaşıyoruz.

Bu ülkeler aynı zamanda bizlere sattıkları cihazlarla da ülkemizi işgal ettiler. Toplu iğneden, jilete, hesap makinasından, bilgisayara, fotograf makinasından, kamera ve görüntülü tıbbi cihazlara, cep telefonundan, faks, fotokopi makinası, laptop ve tabletlere, otomobilden, tramvay, metro, hızlı tren, gemi ve uçaklara tüm cihazlarla ülkemiz işgal edilmiş durumda. Tüm kullandığımız ürünlerde neredeyse metre kareye 6000 kurşun yerine bu sefer dışardan satın aldığımız hiç yerli katkısı olmayan 6000 yabancı ürün düşüyor. Alın terimizle kazandığımız kazançlarımızla, vergilerimizle bu yabancılara bir de 6 kuşak borçlanıyoruz, borç batağı altına giriyoruz.

Yani bizi kendilerine bağımlı hale, başka bir deyişle modern köle haline getirmek istiyorlar.

Bizim bir an önce kendimize gelerek, bu kutsal vatanımızı kanlarıyla savunan atalarımız gibi bu şer cephesine, bu şer işgaline dur dememiz ve kendi ürünlerimizi kendimizin üretmesi gerekiyor. Şehitlerimiz bizlere bu güzel vatanı BİLİMDE, TEKNİKTE, EĞİTİMDE, EKONOMİDE dünyanın en ileri ülkesi olalım diye şehit oldular hazırdan yiyelim, bu ülkelere hizmet edelim diye DEĞİL.

Kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz ürettiğimiz, namerde muhtaç olmadığımız, kendi MARKALARIMIZI kendimiz çıkardığımız zaman GÜÇLÜ ve BAĞIMSIZ BİR ÜLKE OLABİLİRİZ.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |