Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Çizgilerin ve Fırçanın Dilinden Sivas Sergisi – Sivas Tarihiyle Buluşuyor

Sivas Haberleri – Sivas’ta Kadı Burhanettin Yılı etkinlikleri kapsamında Sivas İl Özel İdaresince düzenlenen Sivas’ın tarihi eserlerinin gravür ve suluboya çalışmalarından oluşan “Çizgilerin ve Fırçanın Dilinden Sivas” konulu sergi açılışı gerçekleştirildi.

Çizgilerin ve Fırçanın Dilinden Sivas Sergisi – Sivas Tarihiyle Buluşuyor
09 Ocak 2016 - 11:06 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi.

Sivas Haberleri – “Kadı Burhanettin Yılı” etkinlikleri kapsamında Sivas İl Özel İdaresince düzenlenen Sivas’ın tarihi eserlerinin gravür ve suluboya çalışmalarından oluşan “Çizgilerin ve Fırçanın Dilinden Sivas” konulu sergi açılışı gerçekleştirildi.

“Çizgilerin ve Fırçanın Dilinden Sivas” Konulu Sergi Açılışı Gerçekleştirildi

“Çizgilerin ve Fırçanın Dilinden Sivas” Konulu Sergi Açılışı Gerçekleştirildi

Şems-î Sivasi İl Halk Kütüphanesi’nde 7-14 Ocak tarihleri arasında açık olacak serginin açılışına Sivas Valisi Âlim BARUT, Sivas Milletvekili Ali AKYILDIZ, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk KOCACIK, Vali Yardımcıları Turgay İLHAN ve Salih AYHAN ( İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ), kaymakamlar, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ressam Cemal AKYILDIZ’ın gravür, Metin KESKİN’in ise suluboya ile Sivas’ın tarihi eserlerini çizdikleri eserlerin yer aldığı sergide bir konuşma yapan Vali Barut, serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Her toplantıda söylediğim gibi gelecek geçmişin üzerine kurulur. Burada atalarımızın geçmişten bize miras bıraktığı çok güzel eserleri fotoğraf karesi içerisine hapsediyoruz, bir anlamda ölümsüzleştiriyoruz. Bu konuda Sivas İl Özel İdaresi ve değerli ressamlarımız dünya çapındaki güzel eserleri ortaya çıkardılar. Biz de Sivas için, geçmişle gelecek arasında köprü kurmak için gerekli olduğuna inandığımız sergiyi açmış bulunuyoruz. Sergimiz aynı zamanda Kadı Burhanettin yılına da denk geldi. Bundan sonra Sivas geçmişiyle geleceğe daha iyi bakacak.” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı (İl Özel İdaresi Genel Sekreteri) Salih AYHAN ise 2016 yılının Kadı Burhanettin yılı olarak ilan edildiğini hatırlatarak, “Sivas tarihi ile yaşıyor diye 3 yıldır proje yürütüyoruz. 30 gravür ve 27 tane de daha önce Metin Keskin tarafından resmedilmiş sulu boya çalışmamız 57 resmi sergimizde yayınlayacağız. Bu konuda Cemal AKYILDIZ hocamıza, Metin KESKİN’e, Sayın Valimiz Âlim BARUT’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Koruduğumuz her değerin gelecek adına bir tapu olduğunu belirtmek istiyorum. Sadece sözle değil bu tarihi eserlerimizi resmederek ve restorasyona alarak eserlerimizi geleceğe taşımak için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Açılışın ardından Vali Âlim BARUT, Ressam Cemal AKYILDIZ ile birlikte sergiyi gezerek gravürleri tek tek inceledi.

Programın son bölümünde ise Sivas İl Özel İdaresi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce “Sivas Tarihiyle Buluşuyor” sloganıyla hazırlanan takvim ve gravürlerden oluşan setin tanıtımı yapıldı.

Sivas Valisi Barut, geçtiğimiz yıl yapılan takvim ve gravürlerden bu yılda yapıldığını ifade ederek, “Takvim ve gravürlerden 5 bin adet baskı yapıldı. Dağıtımı kısa süre içinde yapılacak. Ben emeği geçen tüm personele teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |