Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Devlet Başkanlarına Öğütler

Yazarımız Kazım Öztürk’ün Kaleminden!..: Devlet Başkanlarına Öğütler

Devlet Başkanlarına Öğütler
22 Şubat 2016 - 19:08 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.

İmam Gazali, Devlet Başkanlarına şöyle der:

“Şunu kesin olarak bil ki, Allah (c.c) insanlar içinden iki grubu seçkin yaratmıştır: Bunlar, peygamberler ve devlet adamlarıdır. Allah (c.c) peygamberleri, kullara, Yüce Allah’a nasıl kulluk yapacaklarını öğretmek ve O’nu tanıma yolunu açıklamak için göndermiştir. ‘Hakkı ayakta tutan sultanlar (yöneticiler) yeryüzünde Allah’ın (c.c) gölgesidir.” “Dünyada iki şey insanı bozar: birincisi otorite ve iktidar, ikincisi ise dünya malı”

         Gazali sürekli olarak adalet kavramına vurgu yapar. Bunun, Abbasi Devleti’nin çöküşü ile Selçuklu Devleti’nin yükselişi arasında ortaya çıkan kaotik ortamdan kaynaklanmaktadır.

Başkanın bir günlük adil yönetimi, yetmiş yıllık ibadetten daha üstündür. “Devlet yönetimi çetin bir iştir. Devlet adamları, kendilerine, adaleti nasıl gerçekleştireceklerini öğretmeleri ve bu ağır yükü hafifletmeleri için din âlimlerini yakın tutmadıkça sağlıklı bir yönetimi gerçekleştiremezler.”

Başkan kâfir de olsa, halkına zülüm yapmadıkça idareciliği bakidir. Hadis

Allah, Mecusilere dört bin yıl boyunca dünyanın iktidarını, adaletle yönettikleri, asla zulüm yapmadıkları için vermiştir. İnsanların Yüce Allah’a en sevimlisi ve en yakın olanı, adaletli liderdir. O’nun en çok buğz ettiği ve (dergâh-ı izzetinden) uzak tuttuğu kişi de zalim liderdir. Hadis

“Şunu biliniz ki, sizinle Allah (c.c) arasında olan şeylerin affedilmesi mümkündür. İnsanlara zulüm olan işlere gelince, Allah (c.c) onun hakkını kıyamete kadar sizden kaldırmaz. Bunun tehlikesi çok büyüktür. Adaletli ve insaflı sultanlardan başkası bu büyük tehlikeden emin olamaz. Adaletin ve insafın kıymeti o zaman bilinir.” Unutma! Adalet ve insaf, iman ağacının dalları ve meyveleridir.

İslam filozofları: “Dinin bekası başkanla, başkanın bekası askerle, askerin bekası mali güçle mümkün olur. Aynı şekilde mali güç, ülkenin bayındır olmasıyla, ülkenin bayındır olması da, adil yönetimle olur.”

Filozoflar şöyle der: “Başkan bazı zamanlar, mutfağa giderek, yemek pişirmeli ve servis yapmalıdır. Sofraya gelen yemek, mutfakta çekilen zahmetler sonunda sofraya gelmektedir. Tabii bu zahmetten sofradakilerin hiç haberi olmamaktadır. Ocağın yüksek sıcağını sadece ateşin karşısındaki bilir. Başkan sadece yemek hazırlığı için bile olsa bu kadar zahmet çekildiğinden habersiz olursa, halkını zor ve çetin işlere sokmaktan çekinmez.” Ast-üst ilişkilerinde büyük problemlere yol açan konulardan biri de, karşıki kişinin nasıl çalıştığını, yaşadığı zorluklarının neler olduğunu bilmemekten kaynaklanır.

Yöneticide bulunması gereken dört nitelik

  1. Mayalarında alçaklık olan kimseleri ülkeden çıkarmak… Çalışan ve yönetici düzgün bir karaktere sahip olmalı. Kişi ve kuruma ihanet edebilecek (bilgi sızdırma, bilgiyi kurum ile paylaşmama gibi vs.) bir karaktere sahip çalışanların güven ortamına zarar vermesini engellemek için ekipten ayırmak gerekir.
  2. Akıllı, sanatkâr ve yetenekli insanları kendine yakın tutup, ülkeyi bayındır duruma getirmek. Liyakat esasına göre yardımcıları seçerek iş yapma kültürü oluşturmak. Yeni bir yapı kurma ve bina inşa etmede sadece akıllı kişilere değil, kişilerin estetik bakış açısına ve alanında tecrübe birikimine sahip olması da elzemdir.
  3. Kalbinde dünya sevgisi bulunmayan yaşlı kimsenin düşünce ve görüşünü dikkate almak… Maddi menfaat beklentisi olmayan, tarafsız akil adamlara/danışmanlara kurumlarda yer verilmeli ve bu kişilerin nasihatleri dinlenmeli. Bu şekilde doğru ve eleştirel bir bakış açısıyla yanlış yapılan davranışlar giderilmiş olur.
  4. Kötü sözlü ve kötü işlerle uğraşan kimselerin sözlerine kulak vermemek.

Yönetici, bilgi sahibi olmalı. Yönetici, kararlı olmalı ve başladığı işi sonuna kadar götürmeli. Yönetici, cesur olmalı. İnandığı proje uğruna, dışarıdan gelebilecek olumsuz düşünce ve davranış karşısında dik durmalı. Yönetici, söz ve davranışının arkasında durmalı.

Yardımcı seçimi

Allah-u Teâlâ, Hz. Musa’nın şöyle dediğini haber verir: “Bana ailemden bir vezir ver, kardeşim Harun’u. Onun sayesinde arkamı kuvvetlendir. Ve onu işime ortak kıl.”

Peygamber bile olsan yardımcıya muhtaçsın. Tek başına her işi yapmaya kalkışma.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |