Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Dışişleri Bakanlığından Uyarı: O Bölgelere Gitmeyin

Dışişleri Bakanlığı Irak’a gidecekler için uyarıda bulundu ayrıca oradaysanız ‘geri dönün’ uyarısı dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığından Uyarı: O Bölgelere Gitmeyin
14 Aralık 2015 - 16:35 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

Türkiye Gündemi – Dışişleri Bakanlığı Irak’a gidecekler için uyarıda bulundu ayrıca oradaysanız ‘geri dönün’ uyarısı dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığından tarafından yapılan açıklamalarda “Irak’ta Kürt bölgesi dışında kalan vilayetlerde bulunan vatandaşlarımızın en kısa sürede ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilir.” denildi.

TEHLİKELİ BÖLGELER

Dışişleri Bakanlığı tarafından Erbil, Duhok, Süleymaniye hariç diğer illere gitmeyin uyarısı yapıldı.

İŞTE O UYARI METNİ

Bakanlığımız ve Irak’taki Temsilciliklerimizce yapılan güvenlik ve seyahat uyarılarında da belirtildiği gibi, Irak genel olarak güvenlik açısından yüksek riskli bir ülke olarak görülmekte, ülkedeki güvenlik durumu hızla değişebilmekte ve bölgesel farklılıklar gösterebilmektedir.

Irak’ın mevcut hassas güvenlik koşullarında ve ülkemiz çıkarlarına karşı son dönemde çeşitli kesimlerce artan sayıda yapılan ve şiddet, terör, gösteri, kaçırma ve saldırı eylemlerini teşvik eden açıklamalar ile Irak’ın kalkınmasına destek için faaliyet göstermekte olan firmalarımıza ulaşan tehditler dikkate alınarak, Irak’a yönelik seyahat uyarımızın kapsamı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) içindeki Duhok, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri dışındaki tüm vilayetleri kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

Bu çerçevede Irak Kürt Bölgesel Yönetimi dışındaki Basra, Muthanna, Dhikar, Meysan, Necef, Khadisiye, Wasit, Babil, Diwaniye, Anbar, Bakuba, Selahaddin, Ninova, Anbar ve Kerkük vilayetlerinde bulunan firmalarımızın ve vatandaşlarımızın,

her koşulda müteyakkız bulunmaları,
kalabalık mekanlardan kaçınmaları,
güvenlik tedbirlerini güçlendirmeleri,
Bağdat Büyükelçiliğimiz ile temasta olmaları,
kesinlikle zorunlu olmadığı sürece Irak’a ve Irak içinde seyahatlerini sınırlandırmaları,
bu vilayetlerde kalışı zorunlu olmayanların ise mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir.

Göreceli olarak Irak’ın diğer bölgelerine göre daha güvenli olan IKB’de bulunan vatandaşlarımızın ise IKBY’nin DEAŞ’la mücadele harekatlarının devam ettiği bölgelerden uzak durmaları ve IKBY makamlarının bu konudaki uyarı ve yönlendirmelerine uymaları güvenlikleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Irak’ın bu vilayetlerinden ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilmektedir.

Bu itibarla, önümüzdeki günlerde güvenlik konusunda meydana gelebilecek olumlu veya olumsuz gelişmelere göre Irak’a ilişkin bu seyahat ve güvenlik duyurumuzun kapsamında gerekli değişikliklere gidilebilecek olup, kamuoyumuz güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir.

Vatandaşlarımızın, Bakanlığımız, Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Erbil Başkonsolosluğumuzca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arzedebilecek güvenlik durumu hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları da takip etmelerinde fayda görülmektedir.

Ayrıca ihtiyaç duyulduğu takdirde aşağıda irtibat bilgileri sunulan Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurulması mümkündür.

Bağdat Büyükelçiliği (7/24)

0790 190 94 06
0750 072 39 31
0771 233 90 23

Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24)

Tel: +90 312 292 29 29

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |