TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? Teog Sınavı Kaç Soru Kaç Puan Yapıyor? Tıkla Öğren

TEOG puan hesaplama nasıl yapılır? TEOG sınavı soruları Kaç soru kaç puan yapıyor? MEB 2015 - 2016 yılı TEOG 2. dönem Lise Taban puanları ile tüm detaylar haberimizde.

02 Mayıs 2016 Pazartesi 00:31
TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? Teog Sınavı Kaç Soru Kaç Puan Yapıyor? Tıkla Öğren
 TEOG puan hesaplama nasıl yapılır? Ortaöğretim son sınıf öğrencileri tarafında merak ediyor.  TEOG 2. dönem sınavının tamamlanmasından sonra önem kazanmaya başlayan TEOG 2. dönem sınavının 2. oturumuda 28 Nisan 2016 Perşembe günü gerçekleşti. TEOG soru ve cevaplarının meb tarafından açıklanmasından sonra sınava giren 8. sınıf öğrencileri TEOG Puan Hesaplama nasıl yapılır? merak ediyorlar. Ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin girmiş oldukları sınav sorularının açıklanması beklenirken lise eğitimi tercihlerinde etkili olan TEOG puanları öğrenciler açısından büyük önem taşıyor. Temel Eğitimden Orta Eğitime geçiş sınavı, Lise eğitiminde istedikleri okulda eğitim görmeyi planlayan Ortaöğretim 8. Sınıf öğrencilerinin okul tecih etmelerinde etkili olacak. MEB puan hesaplama kaç net kaç puan teog sorusu ile 2015 - 2016 TEOG Lise Taban Puanları ne kadar? sorusunun cevabı ve detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

TEOG PUAN HESAPLAMA MEB!

TEOG her dönem yapılan ortak sınavlarda ve puanların hesaplanmasında; katsayılar Türkçe, Fen ve Teknoloji, Matematik dersleri için 4, Yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınavı için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) hesaplanacak.TEOG Puan hesaplama 2016, 700 tam puan üzerinden yapılacak olup, Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8’inci sınıf AOSP’ı toplanacak, elde edilen toplam puan ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak olan Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

TEOG PUANI NASIL HESAPLANIR?

Teog sınavına giren öğrencinin Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri için girdiği sınavlardan yapmış olduğu doğru sayıları toplam geçerli soru sayısına bölünerek 100 ile çarpılırak her sınavın puanı ayrı ayrı hesaplanır. TEOG Puanını hesaplama şu şekilde yapılmaktadır. Daha sonra bu puanlar ağırlıklandırılarak toplanır ve AOSP puanı hesaplanır. Her iki dönemde Tükçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, İngilizce ve Din Kültürü olmak üzere 6 merkezi ortak sınav yapılmaktadır. Yani öğrenci birinci dönem 6 ve ikinci dönem 6 olmak üzere toplam 12 ortak sınava girmektedir. Her TEOG ortak sınavında 20 soru sorulmaktadır. Bu sınavlardaki her soru 5 puandır. (Eğer iptal edilen soru yoksa ) öğrencinin ortak sınav notu tıpkı yazılıda olduğu gibi 100 üzerinden değerlendirilmektedir. 

TEOG HER SORU KAÇ PUAN?

TEOG 2016 sınavlarının her iki döneminde de Tükçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, İngilizce ve Din Kültürü olmak üzere 6 merkezi ortak sınav yapılmaktadır. Yani öğrenci birinci dönem 6 ve ikinci dönem 6 olmak üzere toplam 12 ortak sınava girmektedir. Her ortak sınavda 20 soru sorulmaktadır. Bu sınavlardaki her soru 5 puandır. Öğrencinin ortak sınav notu tıpkı yazılılarda olduğu gibi 100 üzerinden değerlendirilmektedir.

TEOG SINAVINDA DERSLERİN AĞIRLIKLARI NE KADAR?

Türkçe 4,

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2.

Matematik 4,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2,

Yabancı Dil 2.

Fen ve Teknoloji 4,

TEOG DERS AĞIRLIKLARI HESAPLAMAYI NASIL ETKİLER?

TEOG sınavının puan hesaplanmasında Her dersten alınacak puan dersin ağırlığı ile çarpılacak, sonuçlar toplandıktan sonra bulunan değer derslerin ağırlıklarının toplamına bölünecektir. Bu nedenle ağırlığı yüksek olan dersler ortalamayı daha yüksek oranda etkileyecektir.

TEOG PUAN HESAPLAMASI 2. DÖNEM

TEOG sınavları sonucu 1. dönem 700 üzerinden bir puan elde edilecektir. Buna AOSP (Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı) denir. Aynı şekilde 2. dönem TEOG sınavlarından da AOSP hesaplanacaktır. Öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıflardaki ağırlıklı not ortalamalarının (yıl sonu başarı puanl) toplamı, 1. ve 2. dönem AOSP puanlarının ortalamasıyla toplanacak ve 2'ye bölünerek YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) hesaplanacaktır. 

AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI (AOSP) NEDİR?

Her dönem yapılan TEOG ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlâk bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Bu puanlar toplanarak her öğrenci için 700 tam puan üzerinden AOSP hesaplanacaktır.

Örnek:

Dönem Teog Ortak Sınav Puanı=(((90*4+95*4+100*4+85*2+90*2+95*2)/18)/100)*700 = 653,3333

Dönem Teog Ortak Sınav Puanı=(((100*4+85*4+90*4+95*2+80*2+80*2)/18)/100)*700 = 626.1111

Bu iki sınavın aritmetik ortalaması alınarak Ağırlıklandırılmış Teog ortak sınav puanı elde edilecektir.

Ağırlıklandırılmış Teog ortak sınav puanı =(1. Dönem Teog OSP +2. Dönem Teog OSP)/2= 639.7222

ORTAK SINAVLARDA YAPILAN YANLIŞLAR NET SAYISINA ETKİ EDER Mİ?

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

TEOG YERLEŞTİRME PUANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

1.dönem TEOG puanı ve 2. dönem TEOG puanı hesaplamalarınızı yaptıktan sonra bu puanlarınızı kullanarak birçok sitede bulunan TEOG Yerleştirme Puanı (YEP) Hesaplama aracı ile TEOG yerleştirme puanı hesaplama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

700 üzerinden hesaplanan Teog ortak sınav puanın üzerine 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları eklenip 2’ye bölünerek Teog Yerleştirme puanı elde edilir.

Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 85,97

Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 90,78

Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 97,88

Teog Yerleştirme Puanı = ( 639.7222 +85,97 +90,78 +97,88 )/2 = 457.1761

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Arşiv