Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

ETME BULMA DÜNYASI

Yaşamda her şey birbirine bağlıdır. Kim zerre miktarı hayır yapmışsa karşılığında hayır görür. Kim de zerre miktarı kötülük işlemişse o da karşılığında onu görür.” mealindeki ayetler bu gerçeği açıkça ifade etmektedir.

ETME BULMA DÜNYASI
29 Ekim 2017 - 17:21 'de eklendi ve 500 kez görüntülendi.

Yaşamda her şey birbirine bağlıdır. Kim zerre miktarı hayır yapmışsa karşılığında hayır görür. Kim de zerre miktarı kötülük işlemişse o da karşılığında onu görür.” mealindeki ayetler bu gerçeği açıkça ifade etmektedir.

Büyük İslam alimi ve mutasavvıf Şemsi Tebrizinin dediği gibi ;
“Kainat yekvücut, tek varlıktır. Her şey ve herkes görünmez iplerle birbirine bağlıdır.
Sakın kimsenin ahını alma; bir başkasının, hele hele senden zayıf olanın canını yakma.
Unutma ki dünyanın öte ucunda tek bir insanın kederi, tüm insanlığı mutsuz edebilir.
Ve bir kişinin saadeti, herkesin yüzünü güldürebilir…”

Kuantum fiziği, evrendeki her şeyin birbiriyle bağlı ve birbirine özdeş olduğunu, her şeyin birbiri ile ilişki, iletişim ve etkileşim halinde ve görünmeyen enerji bağları ile birbirine bağlı olduğunu ortaya koyan bilim dalıdır. Bütün var edilmişlerin aynı bütünün parçaları olduğunu, dolayısı ile hepsinin özlerinin bir ve birbirine eş bulunduğunu, her yaratılanın bütünün bilgisini içinde taşıdığını ve ona uygun gelişme sağlanırsa, bütünün tam görüntüsünü yansıtabileceğini, bütün bilgilerin her an ve her yerde kullanıma hazır bulunduğunu, böylece de bütün evrenin birbirinin kardeşi, hatta insanın kendisi olduğu bilgisini taşır. Bütün bunlar aslında tek bir şeyi gösteriyor. Evrendeki birliği ve bütünlüğü. Herkesin okyanusun bir damlası olarak aynı bütünün bir parçası olduğunu ve bütünün özelliğini taşıdığı gibi.
Kuantum dolanıklık bize birbirinden binlerce kilometre uzaktaki şeylerin birbirleriyle aynı anda etkileşime geçebileceklerini söyler. Mesela kelebek etkisi! Dünyanın bir ucunda kelebek kanat çırpsa diğer ucunda fırtına kopabilir. Arkadaşınız sizi aramaya karar veriyor ve o an aklından sizi geçiriyor. Bu durum aranızdaki bağ sayesinde ışıktan hızlı bir şekilde size iletiyor. Sizin de aklınıza durduk yerde birden bire arkadaşınız geliyor ve biraz sonra da telefonda onunla görüşürken buluyorsunuz kendinizi. Arkadaşınızla görüşürken ben seni düşünüyordum demek ki kalp kalbe karşıymış diyorsunuz.

Bu bağlar herkesin mutluluk ve neşe içerisinde yaşamasını sağlayan sevgi enerjisinin ipleridir. Eğer insanlar nefreti, düşmanlığı, haram, gasp ve dolandırıcılığı, hırs ve açgözlülüğü kullanarak bu bağları koparırsa, o zaman karşılığında kendi üzerlerine acıyı ve hüznü çekmiş olurlar. Bu doğanın kuralıdır. Tüm kainat görünmez bir bağ ile birbiriyle iletişim içerisindedir. Bütünü bilmeden parçayı, parçayı bilmeden de bütünü bilemezsiniz. Bu öyle bir düzendir ki anlayanlar için hem tüm evren insanın içinde hem de insan evrenin içinde yaratılmıştır.

Günlük hayatımızda bunun örneklerine çok sık rastlarız.
Sokakta yere bir şey düşüren bir insana yardım ettikten on dakika sonra market kapısının önünde park yeri buluyorsanız, raporunuzu çok iyi sonuçlandırdıktan sonra ertesi gün hesabınızda beklediğinizden daha fazla bir ödeme görüyorsanız, bir arkadaşınıza iyilik ettikten sonra aynı hafta sizde başka bir arkadaşınızdan beklemediğiniz bir iyilik görüyorsanız, trafikte kurallara uymadan başka insanların hakkını gasp ederek hareket ederken bir müddet sonra kendinizi bir kazanın içinde buluyorsanız, çevrenizde haram yiyen insanların daha sonra vücudunun bir organında yada aile bireylerinde bir hastalığa yakalanarak karşısına çıkıyorsa, gıda maddelerinde hile yaparak insanların sağlığıyla oynayanların kendileri yada ailesinin çok sevdiği bir kimsenin trafik kazası geçirmesi, bir kimsenin malını gasp edenin, başka bir insana kaptırdığı para ile, silah satarak ölümüne neden olunan insanların feryatlarının silah satan o ülkelerde meydana gelen doğal afetlerle ilgisi arasında bir bağ vardır. Bugün bir ülke başka bir ülkede terörü destekliyor, ülkelerin bölünmesini istiyorsa gün gelecek o terörde kendisini destekleyenlerin korkulu rüyası olacak ve bölünmenin eşiğine getirecektir. Hayatta hiçbir şey karşılıksız kalmaz ve herkes yaptığının karşılığını bir gün umulmadık bir yerde ve umulmadık bir anda mutlaka iyi veya kötü olarak alır.

Dünyanın bir köşesinde yapılan zulüm mutlaka diğer bir köşesinde karşılık bulur. Orta Doğuda, Orta Asyada, K.Afrikada, Myammar’da oynanan tüm bu oyunlar da er geç mutlaka karşılığını bulacaktır. Hiçbir günah cezasız kalmaz. Hayatınızın her anında verdiğinizin karşılığını mutlaka geri alırsınız siz bu olaylarla bir bağ kursanız da kurmasanız da bu yaşamın bir kuralıdır. Ne yaparsanız o ortaya koyduğunuz şeyin neticesi bir bumerang gibi size geri yansır. Siz ne düşünürseniz, ne yaparsanız, ne üretirseniz, ne dağıtırsanız, o ürettiğiniz ve dağıttığınız şeyin cinsinden karşılığını görürsünüz.

Hiçbir hareket, hiçbir davranış, hiçbir niyet karşılıksız kalmaz. Bu hakikat dolayısıyladır ki, halk arasında “Ne ekersen, onu biçersin!” veya “Ne doğrarsan aşına, o gelir kaşığına!”, “Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sen de başkasına yapma” , “Rüzgar eken fırtına biçer”, “ Alma garibin ahını, çıkar aheste aheste” sözleri hep etme bulma dünyasını anlatan atalarımızın meşhur sözleridir.

Yaptığınız her iyilik yada kötülük döner dolaşır yine sizi bulur. Ama maalesef insanlar, toplumlar, devletler aralarındaki bu kardeşlik bağını göremez ve hep bir hırs içinde daha çok almak, başkalarının hakkını gasp etmek, her şeye sahip olmak için mücadele eder durur.

Dünyadaki tüm kaosun ve savaşların tek nedeni de maalesef budur.

Bununla ilgili güzel bir hikaye vardır :

Bahçesindeki bir fidana çok kıymet veren Hârun Reşid, fidanı iyice sulayıp, gülünü kimseye koparttırmadan kendisine getirmesi için bahçıvanına emreder. Bahçıvan, bu emri yerine getirmek için, gece-gündüz fidanın üzerine titreyip hizmet ederken; bir gün, henüz yeni açılmış olan gülün dalına konan bir bülbülün, gagalayarak gülün yapraklarını uçurup, darmadağın ettiğini korku ile görür. Endişe içinde gidip, padişaha bülbülün yaptıklarını anlatır. Padişah:
– Üzülme efendi, bülbülün bu yaptığı yanına kalmaz! der.
Ferahlayan bahçıvan, tekrar ağaçların arasında işine döner. Bir gün bakar ki, otların arasında dolaşan bir yılan, o bülbülü ağzına almış, dikenlerin arasına doğru kayıp gider. Durumu yine padişaha anlatan bahçıvan, bu sefer de aynı cevabı alır:
– Üzülme efendi, yılanın da ettiği yanına kalmaz!
Bir müddet sonra bahçıvan, yine otlar arasında dolaşırken, işi azıtan azgın yılan, bahçıvanın ayağına dolanmaz mı?
Hemen elindeki kürekle kendini kurtaran bahçıvan, yılanın başını ezer ve yaptığını da Hârun Reşid’e anlatır. Hârun bu defa da:
– Üzülme efendi, senin yaptığın da yanına kalmaz! der.
Nitekim, çok sürmez. Bahçıvan, Hârun Reşid’in öfkesini celbedecek bir suç işler. Padişah, cezalandırılması için, onu hâkimin huzuruna sevkeder. Ancak, bahçıvan, hâkimin bütün suallerine:
– Ben ancak Halife Hârun Reşid’e karşı konuşurum. Başka kimse, benden cevap alamaz, diye inad eder.
Nihayet Hârun Reşid’in huzuruna getirilen bahçıvan, şöyle konuşur:
– Padişahım, sen bülbülün yaptığı yanına kalmaz, dedin; onu yılan yuttu. Yılanın da yaptığı yanına kalmaz, dedin; onu da ben öldürdüm. Benim de yaptığımın yanıma kalmayacağını, söyledin; işte o da oldu. Beni zindana attırmaktasın. Acaba bütün edenlerin ettikleri yanına kalmayınca, senin ettiğin yanına kalacak, sana da bir eden bulunmayacak mı? Zât-ı Şahaneniz, benim kusurumu afvedip, hayatımı bağışlayınız. Siz bana etmeyiniz ki, size de bir eden bulunmasın…
Padişah, bahçıvanın bu konuşmasından son derece ibretli bir ders aldığı için, şahsına karşı işlediği kusurunu affederek onu bağışlar. 
Ona bir şey yapmadığı için, Hârun Reşid’e de başkası bir şey yapmaz…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |