Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

GÜLÜMSE ÇEKİYORUM

Kimler fotoğraf çekmeyi seviyor acaba?
Ben! Hazırsanız çekiyorum. Deklanşör aldı komutu: Şip şak!

GÜLÜMSE ÇEKİYORUM
11 Nisan 2016 - 10:39 'de eklendi ve 11501 kez görüntülendi.

Fotoğraf severler; ilk fotoğraf ne zaman çıktı, ülkemize ne zaman geldi, merak ettiniz mi hiç? Ben de bir fotoğraf severim, ama hakkında bilgim yoktu. Geçenlerde, bir gazete haberinde fotoğraf sanatçısı Ara Güler’i görüp yazıyı da okuyunca, fotoğrafa dair araştırma yapma hevesine giriverdim. Edindiğim bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim.

Ülkemizde fotoğrafçılığın gelişimi; Osmanlı dönemiyle, özellikle  II. Abdülhamit (1842-1918) zamanıyla başlar. Fotoğraf sanatına ilgili olan II. Abdülhamit, bizzat fotoğraf da çekerdi. Fakat fotoğraf, II. Abdülhamit’ten önce de vardı. Mühendishane-i Berri Hümayun’da 1805’ten beri camera obscura kullanılıyordu.

Nedir Camera Obscura?

Camera, Latince’de “oda”; obscura, “karanlık” demektir. Bu terimler bana, fotoğrafların karanlık odada yıkanarak hazırlandığını anımsattı.

Camera obscura, basit bir fizik kuralından yola çıkılarak ulaşılmış bir tekniktir. Doğru boyunca yol alan ışık, yansıtıcı bir objeye çarpar ve bazı ışık ışınları geriye yansır. Yansıyan ışık ışınları, ince bir malzemeden yapılan küçük bir delikten saçılmaksızın geçebilir. Bu ışık ışınları, deliğe paralel tutulan bir yüzey üzerine düşürüldüğünde yansıtıcı cismin ters bir görüntüsü elde edilir. Objelerin ışığı her yönde yansıttığının farkında olup çok küçük bir delikten geçen ışığın yarattığı ters görüntüyü, yazılarına ilk (M.Ö. 5. YY)  kaydeden kişi Çinli filozof Mo Ti’dir.

Temelde, bir fizik kuralından ibaret olan camera obscuralar, günümüze değişe değişe gelip yaşamımızdaki yerini alır.

Dünyadaki İlk Fotoğraf

1826 yılında Fransa’da Joseph Nicéphore Niepce, evinin penceresinden bir görüntü yakalamayı başarır. Fotoğrafla ilgili o güne kadar bulunan her şeyin birleştirilmesiyle, dünyadaki ilk fotoğrafın elde edildiğini söyleyebiliriz.

Niepce’nin çalışmalarını Daguerre geliştirir. Bunun üzerine 19 Ağustos 1839’da, Fransız Bilimler Akademisi’nde, fotoğraf makinesinin icadı dünyaya duyurulur.

Osmanlı’da İlk Fotoğraf

17 Temmuz 1842 Ceride-i Havadiste, Daguerre’in çıraklarından Kompa’nın İstanbul’a geldiği ve fotoğraf sanatını ücreti karşılığında isteyenlere gösterebileceği yazılır. Bu tarihte fotoğrafın Osmanlı’ya fiilen geldiği kabul edilir. Osmanlı’nın ilk fotoğrafçıları genellikle azınlık kesimden çıkar. Rum Vasil Kargopulos, Osmanlı’da ilk fotoğraf stüdyosunu açar. Ermeni asıllı Vichen, Kevork ve Hovsep kardeşler kendi stüdyolarında çektikleri Abdülaziz fotoğrafıyla “Sultan Fotoğrafçısı” unvanını kazanırlar. Bu denli ilerlemelerinde, sonradan Müslüman olup Abdullah Şükrü adını alan Vichen Abdullah’ın çabaları büyüktür.

Bu şekilde gelişen bir serüvene sahip bir tutku olarak belleklerimizde yerini almıştır fotoğrafçılık…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |