Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

HİSDER’de “Mehmet Âkif Ersoy’un Mısır Yılları” anlatıldı

HİSDER’de Mehmet Âkif Ersoy’un Mısır Yıllarını anlatan Prof. Dr. Ürün, “Mehmet Âkif, uğruna mücadele ettiği bir hareketin başarısı sonrasında, mevki/makam ve para/pul peşinde koşmamış bir dava insanıdır” dedi.

HİSDER’de “Mehmet Âkif Ersoy’un Mısır Yılları” anlatıldı
25 Nisan 2016 - 6:25 'de eklendi ve 755 kez görüntülendi.

Hikmet, İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Cuma Sohbeti’nde, İstiklâl Marşımızın yazarı “Mehmet Âkif Ersoy’un Mısır Yılları” anlatıldı.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kâzım Ürün, Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde yaptığı sohbetinde, 1873’de dünyaya gelen fikir ve aksiyon adamı Mehmet Âkif Ersoy’un, baba tarafından Arnavut ve anne tarafından Buharalı olduğunu belirterek “İlk şiiri 1895’te Mektep dergisinde yayınlandı. İçinde İstiklâl Marşımızın da bulunduğu ve yedi kitaptan oluşan Safahat’ı 1911’de kaleme aldı. Doğu ülkelerinin İslam ortak paydası altında birleşmelerini savunan şair, ömrünü bunun gerçekleşmesi için harcadı. Ancak bu idealine ulaşamadan 1936 yılında vefat etti” dedi.

1925 senesinin Ekim ayından itibaren 1936 yılına kadar 11 sene Mısır’da kalan Mehmet Âkif’in, büyük bir teessür içinde; “Arkamda polis hafiyesi gezdiriyorlar. Ben, vatanını satmış ve memleketine ihânet etmiş adamlar gibi muamele görmeye tahammül edemiyorum” diyerek ülkeyi terkettiğini ifade eden Prof. Dr. Ürün, “Mısır’da kaldığı günlerde, günümüzde adı Kahire Üniversitesi olan Fuad Üniversitesi’nde Türkçe öğretmenliği yapmıştır. Hilvan’da yaşayan Mehmet Âkif, Kahire’ye haftada ancak iki gün inmekteydi” dedikten sonra Âkif’e Mısır’da, en büyük desteği veren ve onu Mısır’a davet eden Abbas Halim Paşa olduğunu söyledi. Şâir Âkif’in Mısır’da kaldığı yıllarda Arap ve İslam dünyasından pek çok şair ve edibin eserlerini okuma imkânı bulduğunu fakat yaşantısının fakrü zaruret içerisinde geçtiğini kaydeden Ürün, “Âkif, sade yaşamayı seven, gösterişe itibar etmeyen, tutumlu bir insandır. Ama düzenli bir geliri, işi yoktur. Buldukları da ailesi ile birlikte giderlerini karşılayacak düzeyde değildir. Onun için bütçesi hiçbir zaman dengede kalmamıştır. ‘Borçsuz kaldığı nadirdir’” diye konuştu. Hilvan’da kaldığı yıllarda, çokça Mesnevî okuyan Âkif’in Gece ile Secde adlı şiirlerini, Mevlânâ’nın üslûbuyla kaleme aldığını hatırlatan Ürün, “Ey Allah’ım, bin tecelli çalıp geçmekteyken kıblemden” mısraıyla başlayan Gece şiiri ile İstanbul hayatıyla Kahire hayatını karşılaştıran şiirini okudu.

Mehmet Âkif’in, Mısır’da kaldığı süre zarfında kaleme aldığı şiirlerinin, duygu yüklü şiirler olduğunu ve dini-didaktik manzumelerin yerini dini-lirik şiirlerin almaya başladığına işaret eden Prof. Dr. A. Kâzım Ürün, Âkif’in genel karakteri üzerine söylediği şu sözlerle sohbetine son verdi:  “Mistik duygularla aksiyoner bir yapıyı başarıyla sentezleyebilmiş, uğruna mücadele ettiği bir hareketin başarısı sonrasında, mevki/makam ve para/pul peşinde koşmamış, geçmişteki konumunu aynen devam ettirmiş ve bütün hayatı boyunca birileri beni beğensin, hakkımda iyi şeyler söylesin diye değil sırf rıza-i ilahî için uğraşmış mücadele vermiş bir dava insanıdır. Yüce Rabbimin bizlere de Akif’in birlik ve beraberliğimizin teminatı İslâm aşkını nasip etmesini temenni ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |