Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

İş Kanununa göre fazla mesai şartları nelerdir?

Avukat Emre Can AYTÜRK kaleminden Fazla Mesai şartlarını sizin için yayınlıyoruz. Detaylar haberimizde

İş Kanununa göre fazla mesai şartları nelerdir?
14 Nisan 2016 - 15:52 'de eklendi ve 529 kez görüntülendi.

İş Kanunumuzun 41.Maddesinde fazla çalışmanın ülkenin genel yararı yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle yapılabileceği belirtilmiştir. Ancak günümüzde birçok işyerinde fazla çalışma, iş yeri uygulaması gibi görülmekte, bilhassa işçilerin iş kaybı korkusu ile ekonomik olarak daha güçlü olan işveren karşısında sessiz kalması, çalışma şartlarındaki durumu daha da zorlaştırmaktadır. Bu konuda mevcut yasal düzenlemeler ile çalışma sürelerinin kısıtlanması, her şeyden önce işçinin fiziksel ve ruhsal durumunu korumak, işçinin sosyal, kültürel alanda da insani ihtiyaçlarını giderebilmesine imkân sağlamak amacını taşımaktadır.

Peki işçinin işyerinde fazla mesaiye tabi tutulduğu nasıl tespit edilmektedir?

İş Kanunumuzun 63.Maddesinde çalışma süresinin haftada en çok kırk beş saat olabileceği ifade edilmiştir. Yani haftada kırk beş saate kadar olan çalışmalar normal mesai süresi olarak adlandırılmakta, kırk beş saati aşan çalışmalar ise fazla mesai süresi olarak adlandırılmaktadır.

Şayet işçinin iş sözleşmesinde fazla mesai yaptırılabileceğine dair bir hüküm varsa bu işçiye fazla mesai yaptırılmasında bir sakınca yoktur.

Ancak, iş sözleşmesinde böyle bir hüküm bulunmayan işçiye fazla mesai yaptırılabilmesi için her yıl başında mutlaka yazılı muvafakatinin alınması gerekmektedir.

Önemle belirtmek gerekir ki her ne şartta olursa olsun işçinin günlük çalışma süresi on bir saati geçememektedir. İşçinin bu konudaki rızası dahi günlük onbir saatten fazla çalıştırılmasını haklı kılmamaktadır.

Yine işçinin rızası bile olsa haftalık kırkbeş saatin üzerindeki fazla çalışma süresinin, yılda iki yüz yetmiş saati aşmaması gerekmektedir.

Fazla mesai hesaplamalarında, haftalık kırk beş saatin üzerindeki her bir saat fazla mesai için normal saatlik mesai ücretinin yüzde ellisi eklenerek fazla mesai ücreti belirlenir.

Örneğin, saatlik ücreti 50 TL olan bir işçi fazladan bir saat mesai yapması halinde kendisine ödenecek tutar 75 TL dir.

Ancak işçi isteğine göre fazla mesai karşılığını yine aynı oranda serbest zaman olarak kullanma talebinde de bulunabilir.

İşçi bu talebini en geç altı ay içinde işverene bildirmesi halinde, kendisine tatil günlerine denk gelmeyen ve işverenin belirleyeceği bir zaman zarfı için serbest zaman hakkı tanınacaktır.

Fazla mesai süresinin belirlenmesinde dikkat edilecek önemli bir hususta ara dinlenmelerinin bu süreye dahil edilemeyeceğidir.

Zira, İş Kanunumuzun ara dinlenmelerini düzenleyen 68.maddesinde ilgili çalışma aralığına göre değişkenlik gösteren ve uygulamada genellikle öğle tatili, yemek molası olarak adlandırılan ara dinlenmelerinin çalışma süresinden sayılmayacağı açıkça ifade edilmiştir.

Bunun dışında işe varmak için geçirilen ulaşım süreleri de çalışmadan sayılmamaktadır. Fazla mesai süresi, tüm bunlar çıkarıldıktan sonra işbaşı yapılan saat üzerinden hesaplanmaktadır.

Fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi veya fazla mesainin belirtilen üst sınırı aşması, Yargıtay kararlarında da isabetle belirtildiği üzere işçiye iş sözleşmesini haklı sebeple fesih imkânı vermektedir.

Bu durumda işçi fazla mesai ücretlerini talep edebileceği gibi kıdem, ihbar vb. diğer yoksun bırakıldığı haklarını da isteyebilecektir.

Ancak, işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkların başında gelen fazla mesai hususunda işçilerin mahkemede bu haklarını elde edebilmesi iddialarını ispat edebilmelerine bağlıdır.

Her ne kadar Türk hukuk sisteminde işçi lehine yorum ilkesi geçerli olsa da işçilerin fazla mesainin ispatı konusunda maaş bordroları, işyeri kayıtları, işyeri iç yazışmaları ve tanık beyanları gibi somut delillere başvurması isabetli olacaktır.

Emre Can AYTÜRK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |