Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Kaybolmuş Ve Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler

Meslek; Arapça; süluk’tan gelir. Süluk; yol, tarik, tarz, insanların, yaşamak ve geçinmek için tuttuğu iş, tabi olduğu sınıf anlamındadır.

Kaybolmuş Ve Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler
14 Nisan 2016 - 15:54 'de eklendi ve 187 kez görüntülendi.

Meslek; Arapça; süluk’tan gelir. Süluk; yol, tarik, tarz, insanların, yaşamak ve geçinmek için tuttuğu iş, tabi olduğu sınıf anlamındadır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde Tutulan Yola; “bir kimsenin, geçimini sağlamak için yaptığı sürekli iş, uğraş, birbirine bağlı bilimsel veya felsefi düşünceler birliği” anlamı verilmektedir. Terim olarak; “bireyin, ne iş yaptığını, geçimini nasıl sağladığını, ne kadar kazandığını, nasıl bir çevrede oturduğunu ve kimlerle ilişki kurduğunu, kişisel bazı özelliklerini ve kültür seviyesini gösteren, nispeten kişilik özelliklerine uygun iş, uğraş ve faaliyetlerden oluşan, resmen tanınmış grup ve üyelikle aidiyet özelliğinin sağlanması” manasına gelir. (Bayram Ürekli- Hüseyin Muşmal; “Geçmişten Günümüze Meslekler” Konya Kitabı XV, c.1, s. 30)

Dünya çok hızlı dönüyor. Teknoloji akıllara durgunluk verecek şekilde gelişiyor, ilerliyor. Alışkanlıklar, yaşam biçimleri, tüketim kalıpları sürekli değişime zorlanıyor, değişiyor.

Kaybolan, eskiyen meslekleri ve sanatkârlarını yakından tanımak tarihsel gerçeklik olduğu kadar, sosyolojik ve psikolojik/duygusal zenginliktir. Bu meslek ve nesnelerin kayboluşunun nedeni, ekonomik koşulların değişmesinden kaynaklanıyor.

Kaybolan meslekler için seçilen sade mekânlar, bu mekânlarda dökülen göz nuru ve alın terinin mübarekliğiyle harmanlanan yoğun emek, her zaman anılmaya değerdir diye düşünüyorum. Dün olmadan bugün, bugün olmadan yarın var olabilir mi? Akıl hünerinin birer nişanesi olan bu mesleklere karşı nankör olmamalıyız: Zarafet, ince işçilik, dikkat ve titizlik isteyen bu meslekler, bizleri eski zamanlara bağlayan çok önemli bağlardan biridir. Bu meslekler eski kültürümüzün birer birikimidir: İçlerinde çok şeyi saklamaktadırlar. Ama ne yazık ki; kaybolan veya kaybolmaya yüz tutmuş, unutulan bu meslekler kimimizin belleğinde tatlı bir anı, kimimizin de belleğinde kaydı olmayan veya sadece ses duyum yoluyla duyulan bir kelimedir.

Bugün taşçılık, hattatlık, değirmencilik, şerbetçilik, gazozculuk, dokumacılık, çömlekçilik, demircilik, kalaycılık, tenekecilik, nalıncılık, nalbantlık, çulculuk, sepetçilik gibi meslekler değişen ekonomik koşulların bir sonucu olarak seri üretime, robotlara, makinelere yenik düştü. Birer birer tarihteki yerlerini aldı ve alıyorlar. (Kazım Öztürk, Takunyacılık, Konya Kitabı XV, c.1, s. 185)

Konya Ticaret Odası; 15 yıldır; “Konya Kitabı” adıyla, Konya’nın, kültürü, sanatı, edebiyatı, tarihi, sosyal hayatını… yansıtan Kültür seti oluşturmaktadır! Bu konuda KTO yönetimi ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu yıl XV. Kitapta; “Kaybolmuş ve Kaybolmaya Yüz tutmuş Meslekler”, 2 cilt halinde çıkmış bulunuyor.

Şu meslekler kaleme alınmış;

1.Ciltte yer Alan Meslekler:

Kaşıkçılık, Ağaç Tornacılığı, Takunyacılık, Çıkrıkçılık, Dülgerlik ve Karagöz ustalığı, Dericilik, Saraçlık, Yemenicilik, Kemik Tarak yapımı, Üzerlik Nazarlık Yapımı, Halıcılık, İpek Halı Dokumacılığı, Tülü Dokumacılık, Kilim- Heybe- Çuval- Çul Dokumacılığı, Hasırcılık, Kamış Yastıkçılığı, Keçe ve Keçecilik, Kırkpare- Yamalı Bohça Sanatı, Kumaş Dokumacılığı, Kök Boyacılığı, Çorap- mestçilik, Sikkecilik, Mutaflık, Koyun Kırkma, Peşkir Dokumacılığı, Semercilik, Spürgecilik ve Sepetçilik, Şapkacılık, Terzilik, Ağaç baskı Yazmacılığı, Yorgancılık, Tespihçilik,  

  1. Ciltte yer Alanlar:

Ciltçilik, Ebru sanatı, Hat sanatı, Kaa’tı sanatı, Kâğıtçılık, Ahar ve Mühre, Mürekkep Yapımı, Fotoğrafçılık, Sahaflık, Bıçakçılık, Konya Köylerinde unutulan Sanatlar, Taş İşçiliği, Türk Mezar taşları, Sobacılık, Testi, Çanak ve Çömlekçilik, Çini Sanatı, Tandır ve Baca Çömleği Yapımı, Tamircilik, Muvakkitlik, Arzuhalcilik, Berberlik ve Kolonyacılık, Çerçi, Hamamcılık, Saatçilik, Kuşçuluk.

Mesleklerin, gelecek nesillere aktarılmaması, zamanla yıpranması, kaybolması, tarih sahnesinden silinmesi, unutulması, hatırlanmaması…gibi olumsuzluklara mahal bırakmamak için; herkese iş düşmektedir. Özellikle; Belediyeler, bu konunun üzerine hassasiyetle eğilmeli, sanat- kültür evi adı altında mekânlarla bu sanatların unutulmasının önüne geçilmesi mümkündür.

Belki zaman; bazı meslekler, ister istemez ortadan kalkmasına sebep olabilir ancak, belediyelerin üstün çaba ve gayretleriyle unutulmanın önüne geçmek imkânı vardır. Zira bugün belediyelerin elinde her imkan bulunmaktadır! Devlet bu konuda her türlü kolaylığı göstermekte ve destek sağlamaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |