Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Kırıkkale Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri “Yaşam Alanı”yla Sosyalleşiyor

Kırıkkale Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri için okulda hazırlanan bir bölümde öğrenciler boş zamanlarını daha iyi değerlendirebiliyorlar.

Kırıkkale Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri “Yaşam Alanı”yla Sosyalleşiyor
10 Ocak 2016 - 13:49 'de eklendi ve 229 kez görüntülendi.

Kırıkkale Haberleri – Kırıkkale Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri için okulda hazırlanan bir bölümde öğrenciler boş zamanlarını daha iyi değerlendirebiliyorlar.

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin koridorunda okul idaresince oluşturulan alanda, öğrenciler birçok kaynak eserin yer aldığı kütüphaneden istifade etmenin yanı sıra satranç oynama, sohbet etme, dinlenme ve ortak çalışmalar yapma imkanı buluyor.

Okul Müdürü Şevket Yurduseven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrenci kitap ikilisinin birbirinden uzaklaştırıldığında toplumda okuma oranının düştüğünü, bunun için bazı alışkanlıkları değiştirmek istediklerini belirtti.

Kilitli odalar, kapalı dolaplar ve bunun gibi engeller kaldırılarak kitapların öğrencilerle buluşturulması gerektiğini vurgulayan Yurduseven, “Birçok okulda kütüphaneler kapalı ve kilitli ortamlarda, rahatlıkla gidip gelinecek yerlerde değil. Bazı alışkanlıkları değiştirmek istiyoruz. Bunu düşünerek okulumuzda farklı bir uygulama yaptık ve kitapları raflardan indirdik. Okul koridorunda ‘yaşam alanı’ oluşturarak öğrencilere ev ortamı sağladık” diye konuştu.

Yurduseven, öğrencilerin yaşam alanında kendilerini daha rahat hissettiklerini ve boş zamanlarını bu mekanda daha verimli değerlendirdiklerini dile getirdi.

Yaşam alanındaki kütüphane bölümünde öğrencilerin dersleriyle ilgili kitapların yanı sıra ansiklopediler, dini yayın ve kitaplar ile güncel konuların yer aldığı kitapların bulunduğunu ifade eden Yurduseven, şunları söyledi:

“Öğrenciler burada istedikleri kitabı alıyor, okuyup daha sonra yerine bırakıyor. Bu sayede öğrenciler ders aralarında, teneffüslerde, öğle saatlerinde ya da derslerinin boş olduğu zamanlarda oluşturduğumuz yaşam alanına gelerek çeşitli kitaplardan yararlanıyorlar. Öğrencilerimizin rahat olmaları, arkadaşlarıyla ders dışında da sosyal imkanları daha bilinçli kullanmaları için rahat, huzurlu ve ev ortamı şeklinde bir dizayn yaptık. Öğrencilerimiz yaşam alanında geçirdikleri süre içinde ücretsiz olarak çay ve kahvelerini de içerek hem derslerine çalışıyor hem ortak çalışmalar yapabiliyorlar.”

Öğrenciler memnun

Okulun 10. sınıf öğrencilerinden Ebru Kürkçü de uygulamadan büyük memnuniyet duyduklarını aktardı.

Yaşam alanında kendilerini ev ortamında hissettiklerini anlatan Kürkçü, şöyle konuştu:

“Özlediğimiz bir uygulamanın gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Derslerden çıkınca kendimizi yaşam alanına atıyoruz ve bu ortamda kendimizi daha rahat hissediyoruz. Yaşam alanındaki kütüphaneden istediğimiz kitapları alarak okuyor ve istediğimiz şekilde araştırmalarımızı yapıyoruz. Satranç oynama, günün stresini atma, öğretmenlerimizle etüt dersleri yapma, bilgisayar ve internet kullanma, arkadaşlarımızla sohbet edip çay ve kahve içme imkanımız var. Kısacası bu yaşam alanı bize bir ev ortamı, ev rahatlığı oluşturdu. Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |