Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri Sivas’ta – Sivas Haberleri

Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Sivas Kosova Dostluk Platformu’nun düzenlediği programla Sivas’a geldi.

Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri Sivas’ta – Sivas Haberleri
14 Ocak 2016 - 20:42 'de eklendi ve 265 kez görüntülendi.

Sivas Haberleri – Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Sivas Kosova Dostluk Platformu’nun düzenlediği programla Sivas’a geldi.

Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, “Ekonomik açıdan Türkiye Balkanlarda daha fazla var olursa hem biz güçlü oluruz hem de Türkiye güçlü olur. Umarım bu iş birliği gelişerek devam eder” dedi.

Demiri, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Zeki Özdemir’i ziyaretinde yaptığı konuşmada, güçlü ve başarılı bir Türkiye görmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında güvenlik açısından önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Demiri, “Türkiye çok başarılı bir ülke. Türkiye’nin ekonomik gücü Kosova’dan da görünüyor. Kosova’ya en fazla yatırım yapan ülke Türkiye. Ancak daha farklı alanlarda daha büyük yatırımlar yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Demiri, Türkiye’nin Balkan ülkelerine de çok fazla yatırım yaptığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ekonomik açıdan Türkiye Balkanlarda daha fazla var olursa, hem biz güçlü oluruz hem de Türkiye güçlü olur. Umarım bu iş birliği gelişerek devam eder. Türkiye’nin bize üretim ve ihracat konusunda yardım edeceğine de inanıyorum. Tarım açısından baktığımızda biz doğuya ihracat yapıyoruz. Ancak biz daha çok Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Kosova serbest ve güvenli bir ülkedir ve yatırım kolayca yapılabilir. Kosova kültürel bir ülkedir, her topluluğa da aynı seviyede hizmet vermektedir. Türkiye ve Kosova arasındaki kardeşlik çok büyük seviyededir. Çünkü bu kardeşlik Osmanlı’lardan kalan bir kardeşliktir. Bizim atalarımız da buradan gelmiştir.”

Özdemir ise Kosova ile Türk toplumu arasındaki bütünlüğün uzun yıllara dayandığını söyledi.

Bakan Demiri, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ı da makamında ziyaret etti.

Dünya üzerinde kendilerine en çok yardım yapan ülkenin Türkiye olduğunu ve bu yardımların Kosova ekonomisini ayağa kaldırdığını belirterek, “700 yıllık Osmanlı izlerini hala taşıyoruz ve bu yüzden birbirimize çok benziyoruz” ifadelerini kullandı.

Aydın ise Kosova ve Türkiye’nin yakın ilişkiler içinde olan kardeş iki ülke olduğunu vurguladı.

Sivasspor ve Priştine takımları arasında oynanan dostluk maçında Kosova’yı ziyaret etme fırsatı bulduğunu anımsatan Aydın, şunları kaydetti:

“Kosova çok güzel bir ülke, oraya gittiğimiz zaman Türkiye’nin farklı bir bölgesine gitmişim gibi hissettim. Çok sıcakkanlı insanlarla karşılaştık. Her ne kadar farklı ülkeler de olsa Anadolu kültürü ile Kosova’nın kültürünün örtüştüğünü, birbirine benzediğini gördüm. Biz Kosova’yı bizden bir yer olarak görüyoruz ve umarım bu tür ziyaretlerle bu yakın ilişkiler daha iyi noktalara gelecektir.”

Aydın, ziyaret anısına Demiri’ye çeşitli hediyeler verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |