Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Mevlevi Postnişîni Mehmet Çıpan Dede Efendi’den Açıklama

03 Mayıs, Milâdi takvime göre, Sultanül Ulema Bahaeddin Veled Hazretlerinin, ailesi ve yanında Horasan erenlerinden bir grup Türkmen dervişi ile birlikte Selçuklu Payitahtı Konya’ya hicret ettiği gün sebi ile Mevlevi Postnişîni Mehmet Çıpan Dede Efendi Açıklama yaptı

Mevlevi Postnişîni Mehmet Çıpan Dede Efendi’den Açıklama
04 Mayıs 2016 - 4:57 'de eklendi ve 545 kez görüntülendi.

03 Mayıs, Milâdi takvime göre, Sultanül Ulema Bahaeddin Veled Hazretlerinin, ailesi ve yanında Horasan erenlerinden bir grup Türkmen dervişi ile birlikte Selçuklu Payitahtı Konya’ya hicret ettiği gündür. Bu yolculuk elbette Selçuklu Payitahtının Hazreti Mevlâna Muhammed Celâleddîn-i Rûmî (K.S.) ile de tanışmasına vesile olan bir gündür. 

 

Dönemin Selçuklu başkenti, İslam olma, İslamı yaşama, İslama uygun ticaret konuları başta olmak üzere, manevi yönden bir çok sıkıntı yaşamaktaydı. Selçuklu sultanı payitahta yakışmayan haller ve iman zafiyetlerinin giderilebilmesi için Hazreti Mevlâna Muhammed Celâleddîn-i Rûmî’nin (K.S.) ailesini ve dostlarını davet etmişti. 

 

Şimdilerde bir kültürel etkinlik olarak; neredeyse yapmış olmak için yapılan bazı törenlerle, bazen mehteran takımının savaş nidalarıyla, bazen develerle, bazen tiyatro gösterileriyle bu “KUTLU SEYİR” sembolize edilmektedir. Maddi veya Manevi açıdan konuyla alakası olmayan kişiler ya da bazen Hayvanlar bu törenlerden nasiplenmektedir.

 

Hicri takvime göre yaşamış olan bir ailenin “Konya’ya Seyahati ve Vuslatı’nın ” Miladi takvime göre sabitlenmesi başlıbaşına yanlış bir uygulamadır. Ancak çokta önemli değildir. Hazreti Mevlâna Muhammed Celâleddîn-i Rûmî (K.S.) ve ailesinin, Konya’ya ne zaman geldiği, nereden yürüdüğü, hangi yoldan geldiği, yolda ne yediği ne içtiği önemli değildir. 

 

Asıl önemli olan, başta Hazreti Mevlâna Muhammed Celâleddîn-i Rûmî (K.S.) olmak üzere Mevlevilerin ve Mevlâna düşüncesinin Konya’ya ve Konya’dan Dünyaya ne verdiği,ne söylediği İnsanların bu verilenden neyi, ne kadar aldığı önemlidir. 13. Yüzyılda Konya’da yaşanan sıkıntılar 21. Yüzyıl Konyasında ne aşamadadır? O dönemdeki iman, ticaret, yaşam konularında sıkıntılar giderilmiş midir? Hz. Mevlâna ne kadar anlaşılmıştır? Anlaşılmış mıdır?  Mevlevi geleneği bu gün gerçek anlamda Konya başta olmak üzere doğru anlaşılabilmektedir. Kur’an-ı Kerîm Hükümleri Türk – İslam dilinde Şerîat olarak kısaltılmıştır. Hz. Mevlâna Şeriatı öğrenip, Şeriatı yaşamış, Şeriatı öğretmişken, bu gün ki uygulamalar, itikat, inanış İslâm şerîatına ve Mevlevi geleneklerine uygun mudur? Bu gün ve gelecekte kamu kaynakları kullanılarak düzenlenen törenlerle kimlere, hatta hangi hayvanlara ikramda bulunulacaktır. İbretle izlemeye devam etmekteyiz. 

 

Hazreti Mevlâna’nın, tüm Adem oğluna yol gösterici olduğu doğrudur. Halen yaşamakta ve Konya’da ikamet etmekte olan Çelebilerin ve Mevlevilerin olduğu da doğrudur. Yanlış olan Hz. Mevlâna ve Mevleviliğin ticari, Kültürel ve Turizm sektörlerinde meta olarak kullanılmasıdır. 

 

Her kim ki, Hz. Mevlâna ve Mevlevi Kültürünü ticarileştiriyor, Semâ zikrinden para kazanıyor, Konferans, sempozyum, seminer diye kamu parası yiyorsa Hz. Mevlâna’nın “Ahına”  vasıl olmasını diler, bunu yapanları, ortak olanları ve sessiz kalanları da Allah’a (C.C.) havale ediyorum.

 

Bizler, Kur’an-ı Kerim’in kölesi Mevlevileriz. Hoca Ahmet Yesevi’den Hz. Mevlâna’ya, Mevlâna’dan Veled İzbudak Çelebi Efendiye, ve bu güne kadar Muhammedi İmandan ve Türk İslam devlet geleneğinden asla vazgeçmemiş müntesipleriz. Tarih boyunca bir sürü saldırıya göğüs gerdik. Yolumuza paralel hiçbir yapıya boyun eğmedik, rıza göstermedik. Bu gün Mevlevilikle alakası olmayan bazı kişi, vakıf, derneklerin oluşturmaya çalıştığı PARALEL MEVLEVİLİĞE’DE, Bu paralel Mevlevilerin ortaya koyduğu İslam’dan uzak entelektüel HOŞGÖRÜCÜ anlayışa da boyun eğmeyeceğiz. Kabul etmeyeceğiz. Devletimizi ve Şehrimizi yönetenlerin de paralel hiçbir yapıya izin vermeyeceklerini bilerek, kendilerini bu PARALEL MEVLEVİLER konusunda uyarmayı borç bilirim. Vakt-i Şerifler, ebet hayrola. 

 

Mehmet Çipan / Mevlevi Postnişîni / Konya Kültür Sanat Derneği Başkanı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |