Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Nogay Türkleri Sabantoy’da buluştu

Şekerköy’de gerçekleştirilen Türk Dünyası Sabantoyu Şöleni’nde, Türk Dünyası Hatıra Ormanı oluşturuldu ve 21. Asrın, “Türk asrı” olacağı dile getirildi. Şenliğe, Dombıra ustası sanatçı Aslanberk damga vurdu.

Nogay Türkleri Sabantoy’da buluştu
17 Mayıs 2016 - 1:17 'de eklendi ve 1260 kez görüntülendi.

Türk Dünyası Sabantoyu Şöleni, Nogay Türkleri Dernekleri ve Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle Konya’ya 170 kilometre mesafede olan Şekerköy’de yapıldı.

Türk Dünyası Hatıra Ormanı’na fidan dikimiyle başlayan etkinlikte, şehitlere saygı ve İstiklâl Marşı’nın ardından Kur’an tilaveti okundu. Tertip Komitesi Başkanı olarak yaptığı açılış konuşmasında toyların,  Türklerin tarihinde önemli bir yeri olduğunu ve bu toylarda şuralar oluşturularak önemli kararların alındığını söyleyen Celâlettin Erbay,  Sabantoy’un “Uzun kış döneminden sonra bahara hazırlık ve baharın uyanışı” anlamına geldiğini kaydetti. Erbay, “Amacımız, birlik ve beraberliğe en çok muhtaç olduğumuz bir dönemde Türk Dünyası’ndaki insanlarımızı bir araya getirerek birleştirmek, birbirlerine bağlılıklarını artırmak ve Nogay Türklerinin kültürünü yaşatmaya çalışmaktır” dedi. Erbay ayrıca, Türk Dünyası Hatıra Ormanına 2 bin 500 fidanın dikileceğini ve zamanla bu sayının 10 ine bulacağını söyledi. Türkiye’de Nogay Türkü sayısının da 34 ilde, 248 köyde 6 milyon civarında olduğu belirtildi..

 

Tataristan Milli Bağımsızlık Hareketi Lideri Dr. Fevziye Bayramova da konuşmasında, Türk dünyasının istiklâl ve istikbâlinden söz ederek 21. Asrın, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edildiği taktirde bir Türk asrı olacağına inandığını söyledi. Bayramova, dilde, fikirde ve işte birlik olmaları, yapmaları durumunda Türk Dünyasının geleceğinin parlak olacağını dile getirdiği konuşmasını “Tatarım, Noğayım, milletim, ümmetim rahmet size” sözleriyle tamamladı.

 

Kürsüye gelen Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş ise, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sonsuza kadar yaşaması ve yaşatılması hepimizin görevi. Ve bu görevi de yerine getirmesi için bizim çocuklarımız ve gençlerimiz en iyi şekilde okumalı ve devletine, milletine ve geleceğine olan inancını tazelemelidir. Eğer kültür yaşanmaz, yaşatılmazsa bir millet yok olur. Kaybolmaya yüz tutan kültürümüzü, örflerimizi dernekler vasıtasıyla yaşatmaya çalışıyoruz. Aileler olarak da örf ve adetlerimizi bugünkü ve gelecek çocuklarımıza aktarmak zorundayız” dedi.

 

Daha sonra Nogay Sanatçı Aslanberk Sultanbekov, Dombıra başta olmak üzere çok güzel türküler söyledi. Konya Kırım Türkleri Derneği Folklor ekibinin sergilediği halk oyunlarının ardından şölen değişik etkinliklerle devam etti.

Geleneksel Türk Dünyası Sabantoy Şenliklerine Uluslararası Türk Kültürü (TÜRKKSOY) Genel Sekreteri Düysen Kaseyinov, Tataristan Milli Bağımsızlık Hareketi Lideri Dr. Fevziye Bayramova, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, sanatçı Aslanberk Sultanbekov, 12’nin üzerinde Noğay ve Kırım Türkleri dernek başkan ve temsilcileri ile çok sayıda Nogay ve Kırım Türkü katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |