Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Okumakla Adam Olunmuyor

Bir meslek sahibi olabilirsiniz. Profesör, Mühendis, Doktor, Bilim adamı, Mimar, Avukat, Hakim. Ressam,,.Hatta… çok ünlü bir Yazar, Gazeteci, Vali, Kaymakam, ünlü bir iş adamı., dahası, Bakan, Başbakan bile olabilirsiniz.
Ama bunlardan biri olmakla insan olmuş olmazsınız.!

Okumakla Adam Olunmuyor
18 Nisan 2016 - 17:11 'de eklendi ve 417 kez görüntülendi.

Bir meslek sahibi olabilirsiniz. Profesör, Mühendis, Doktor, Bilim adamı, Mimar, Avukat, Hakim. Ressam,,.Hatta… çok ünlü bir Yazar, Gazeteci, Vali, Kaymakam, ünlü bir iş adamı., dahası, Bakan, Başbakan bile olabilirsiniz.

Ama bunlardan biri olmakla insan olmuş olmazsınız.!

Çünkü; insan olmak, başka bir şeydir. İnsan olmak vicdan, merhamet, ahlak, küçüğe ve yaşlıya saygı, yaratılan her şeye yaratandan dolayı sevgi duymak demektir.

Eğer bu nitelikler bir insanda yoksa; sadece isminin başına eklenen bir meslek etiketi sahibinden başka bir şey olamaz.

Maalesef ülkemizde bu tür insanlıktan nasibini almamış okumuşlara çok rastlıyoruz.

Bununla ilgili örnek bir hikaye:

Bir baba, oğluna sürekli senden adam olmaz dermiş…

Çocuk büyüdükçe bu söz içine uhte olmuş ve önemli bir meslek sahibi olup babasına yanıldığını göstermek tek amacı haline gelmiş.

Öyle de olmuş.

Çocuk büyümüş, başarılarına başarı katan iyi bir öğrenci ve sonunda Vali olmuş.

Muhteşem makamını ve gücünü babasına gösterebilmek duygusu ile senelerce yanıp tutuşan Vali makamına yerleşir yerleşmez ilk işi; kendisine her fırsatta: “Sen adam olmazsın” diyen babasını, adamlarını göndererek yaka paça makamına getirtmek olmuş.

Makamına gelen babasını büyük gururla karşılayıp, ofisini gösteren genç vali:

– Baba bak gördün mü.? Sen bana adam olamazsın derdin ama ben büyük bir adam ve ülkeye koca bir vali oldum.

Babası bir an durup etrafına göz atmış ve..

-Evet; gerçekten de koca bir vali olmuşsun. Ama beni, babanı yaka paça makamına getirmekle ne yazık ki hala… “ADAM OLAMAMIŞSIN..!” demiş…

Başka bir hikayede çok yaşanan ve benzerlerine çok rastlandığı gibi hastaneye ambulansla getirilen yaşlı bir kadın beyin kanaması geçirmiş, konuşma yeteneğini yitirmiş ve yarı felçli kadına elini kolunu bağlayıp işkence odasındaymış gibi doktorlar tarafından yapılan muamele. Kadın korkuyor . Tuvaleti gelmiş sıkışmış, su içmek istiyor derdini anlatamıyor. Muayene eden doktor ve görevlilerde de anlama yeteneği olmayınca. Elini kolunu bağlayıp iyice korkutuyorlar. Hani yaşlıya saygı. Niçin onu rahatlatmıyorsun. Niçin onu motive etmiyorsun. Nerede vicdan, merhamet, şevkat, insana saygı, insani değerler.

İşte okumakla adam olmuyor. ADAM OLMAK ayrı bir sanat.

Maalesef en yüksek puanları alarak üniversiteye girmek Doktor, avukat, hakim, savcı, mühendis, öğretim görevlisi olmak için alınan puanlar yetmiyor. Adam olmak için Vicdan, Şevkat, Merhamet, Saygı ve sevgi de lazım.

 

Saygılarımla,

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |