Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Paralel Yapının ihaneti Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor

SELSİAD’da Kafkas Kartalı Şeyh Şâmil’i anlatan Aydınlar Ocağı Başkanı Güçlü, “Paralel Yapının ihaneti 1838’de Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor. Nerede kata yapıyoruz bilemiyorum ama garip bir şekilde haini çok olan bir milletiz!” dedi.

Paralel Yapının ihaneti Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor
19 Şubat 2016 - 6:16 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri, kısa adı SELSİAD olan Selçuklu Sanayici İşadamları Derneği’nde gerçekleştirildi.

Sohbete Selsiad Genel Başkanı İsmail Hakkı Kolat, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, Prof. Dr. Caner Arabacı, Araştırmacı-Yazar M. Ali Uz, yazar ve derneğin Basın Danışmanı Melahat Ürkmez’in yanı sıra Selsiad yönetim kurulu üyeleri, iş adamları, akademisyenler ile Aydınlar Ocağı müdavimleri katıldı.

Eski TRT Genel Müdürü ve Ankara Aydınlar Ocağı Genel Başkanlığı da yapan hemşehrimiz Prof. Dr. Şaban Karataş’ın vefatı dolayısıyla “ruhuna Fatiha okuyalım. Şuhu şâd olsun” diyerek sözlerine başlayan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, Şeyh Şamil’in Dağıstan’ın Gimri Köyü’nde 1797 yılında dünyaya geldiğini ve 1871 yılında Hac farizası için bulunduğu Arabistan’da vefat ederek Medine’de Cennet-ül Baki Mezarlığında Rufai tarikatının şeyhi Seyyid Rüfaî tarafından cenaze namazı kıldırılarak defnedildiğini söyledi.

Paralel Yapının ihaneti Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor

Paralel Yapının ihaneti Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor

Kafkasya’nın coğrafî olarak zor geçitlerin bulunduğu dağlık, Hindu-Cerman ile Ural-Altay dil gurubuna yakın milletler ile 120’ye yakın dilin konuşulduğu bir bölge olduğunu ifade eden Dr. Mustafa Güçlü, 1718’lerin Çar Rusya’sında sıcak denizlere inerek cihan devleti olmak isteyen Deli Petro döneminde Kafkas İşgal Hattı oluşturulduğunu Kafkaslarda yaşayan savaşçı Nuhçu milletine, Ruslar tarafından 1732’lerden sonra “Çeçen” adı verilerek anılmaya başladığını ifade etti. Ruslara karşı Kafkaslar’daki cihadın1783’de İmam Mansur liderliğinde başladığını ve ak sakallıların seçtiği liderlerin Ruslar tarafından öldürülmesinden sonra 1834’de İmam Şeyh Şamil’in lider olarak seçildiğini dile getiren Güçlü, Şeyh Şâmil’in Kafkasya’yı 20 bölgeye ayırdığını ve 60 yaşından büyük insanları birer casus olarak görevlendirdiğini ve Ruslarla mücadelede büyük bir dezenformasyon (bilgi kirliliği) uygulayarak vur-kaç taktiğiyle Ruslara büyük kayıplar verdirdiğini anlattı.

Paralel Yapının ihaneti Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor

Paralel Yapının ihaneti Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor

1838’de bir bölgede kıstırılan İmam Şamil’in bir hanımı ve kış kardeşini burada kaybettiğini ve 2 metre boyunda civanmert bir yapıya sahip olan Şamil’in 30-40 bin kişiden oluşan Rus ordusunu yararak kurtulduğunu kaydeden Güçlü, Hacı Murat’ın gazaya katılmasıyla birlikte Şeyh Şamil’in başarılarını önlemek için Rusların 500 bin kişilik bir askeri kuvvetle Kafkasları önlerine ne gelirse yıkmaya ve yakmaya başladıklarını söyledi. Güçlü, konuşmasına şötle devam etti: “Bir bölgede kıstırılan Şeyh Şamil, buradan da kurtularak Çeçenistan’a sığınıyor ve Dargo denilen yerde büyük bir direniş gösteriyor. 1854’de çıkan Kırım harbini kendi lehine çevirmek için Sultan Abdülmecid’e, elçi olarak Muhammed Emin’i göndererek Ruslara karşı kendisine yardım edilmesini istiyor. Muhammed Emin eli boş dönüyor. Osmanlı bürokrasisine hakim olan İngilizlerin adamı olan paralel yapının başı Mustafa Reşit Paşa, Şamil’in bu isteğini yerine getirttirmiyor. Paralel Yapının ihaneti 1838’de Mustafa Reşit Paşa ve Balta Limanı’yla başlıyor. Nerede kata yapıyoruz bilemiyorum ama garip bir şekilde haini çok olan bir milletiz! 1856’dan sonra Paris’te yapılan antlaşmadan sonra Osmanlı, hukuken Kafkasya’daki cihada yardım yapamaz hale getirildi.

İmam Şamil’in Ruslar tarafından esir alındıktan sonra Çarın sarayına getirilerek orada misafir edildiğini, iyi bir şekilde karşılandığını ve daha sonra Kalıba’da 10 yıllık (1859-69) esaret yıllarından sonra İstanbul’a gitmek istediğini belirten Ruslara, Şamil’in 2 oğlunu rehin bıraktıktan sonra deniz yoluyla İstanbul’a geldiğini ifade eden Güçlü, zaman zaman duygulu anların yaşandığı sohbetini şu sözlerle tamamlıyor: “Sultan Abdülaziz tarafından Kabataş İskelesinde karşılanan Şeyh Şamil, İstanbul’da biraz kaldıktan sonra sultanın gemisiyle Mısır’a, oradan da Cidde’de geçiyor. Şerif Abdullah tarafından karşılanarak Mekke’de şereflilerin kaldığı hanede kalıyor. O sırada dünyanın ikinci büyük gerilla komutanı Cezayirli Şeyh Abdülkadir’le birlikte Kâbe’nin üzerine beraber çıkarak Müslümanları selamlıyorlar. İmam Şâmil, 17 Şubat 1871’de Hakk’a yürüyor.”  

Sohbetten sonra SELSİAD Başkanı İsmail Hakkı Kolat, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü’ye teşekkür ederek çini tabak ve kitap hediyesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |