Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Rekor beğeni alan paylaşılan karikatür!.. 17 Aralık operasyonu ve Gülen

Fettullah Gülen hakkında yapılan çok ilginç karikatürler gif animasyonlar internet ortamında paylaşma rekorları kırıyor…

Rekor beğeni alan paylaşılan karikatür!.. 17 Aralık operasyonu ve Gülen
25 Şubat 2016 - 4:00 'de eklendi ve 500 kez görüntülendi.

Fettullah Gülen hakkında yapılan çok ilginç karikatürler gif animasyonlar internet ortamında paylaşma rekorları kırıyor…

Terör örgütü kurma sucundan hakkında yakalama kararı bulunan Fettullah Gülen gündemden düşmüyor.

AK Parti-Gülen Cemaati Çatışması

Önderliğini Fethullah Gülen’in yaptığı Gülen hareketi ile AK Parti hükûmeti arasında yaşanan; medya, sosyal medya, emniyet, yargı ve yasa değişiklikleri yoluyla genişleyen çatışmalar süreci. Dershanelerin kapatılması yönündeki girişimler ve 3 bakanın istifa etmesine neden olan 17 Aralık yolsuzluk soruşturması ile açık bir çatışmaya dönüşen süreç, AK Parti’nin çok sayıda polisi görevden alması, sosyal medyaya düşen kasetler, HSYK kanununun değiştirmesi ile devam etti.

17 Aralık operasyonu

17 Aralık’ta 2013’te aralarında iş adamı Rıza Sarraf, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş adamı Ali Ağaoğlu ve 3 bakanın oğlunun (İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Bayraktar) da aralarında bulunduğu 80’den fazla kişi gözaltına alındı. ve bunların 24’ü tutuklandı. Polis operasyonu sırasında Halk Bankası Genel Müdürü’nün evinde ayakkabı kutuları içine saklanmış 4.5 milyon doların çıkması ve Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in yatak odasından para sayma makinelerinin çıktığı haberleri sonraki günlerde kamuoyunda çokça yer aldı.

Operasyon hükümet kanadında şok etkisi yarattı, Bülent Arınç “Operasyonun ne amaçla yapıldığını biliyoruz. Bunları yapanları bulacağız. Devlet içinde kümelenmiş bir örgüt söz konusu ise bunları ortaya çıkarmak boynumuzun borcu olsun.” şeklinde tepki verirken Başbakan Erdoğan, operasyonu “kirli operasyon” olarak niteledi. Aynı gün İstanbul Emniyet Müdürlüğünden 5 şube müdürü görevden alındı, aynı zamanda soruşturmayı yürüten savcılar Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’in yanına 2 yeni savcı, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol atandı. Bir ay sonra soruşturmayı başlatan savcılar Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç görevden alındı. Davaya atanan Mustafa Erol, kendi isteğiyle davadan çekildi. Soruşturma sonradan atanan savcı Ekrem Aydıner tarafından devam ettirildi. Yük fazlası olduğu gerekçesiyle 2 savcıya 2 savcı daha eklenmesine rağmen, 3 savcının dosyadan ayrılması ile dava tek savcı tarafından sürdürüldü. Bu durum daha sonra savcı Ekrem Aydıner’e hükûmet tarafından vaatlerde bulunulduğu iddialarına yol açtı.

17 Aralık’ta gerçekleştirilen operasyon, hükümet tarafından “Türkiye içi ve dışındaki karanlık çevrelerin oyunları” (Erdoğan), “planlı bir psikolojik harp“(Arınç), “devlet içinde kümelenmiş illegal bir örgüt” (Arınç) biçiminde nitelendirildi, ancak hükûmet yetkilileri somut olarak cemaatin adını gündeme getirmedi.

Hükümet temsilcileri başlangıçta “kirli tezgah“, “karanlık çevrelerin oyunları” biçiminde nispeten daha yumuşak ifadeler kullanılırken, 21 Aralık’ta Fethullah Gülen‘den beddualarla dolu bir cevap geldi. Erdoğan ve hükûmet sözcüleri sonraki günlerde “dindar kisvesi altındaki taşeron örgütler” (Erdoğan), “kökü dışarda ama içerde ihanet çeteleri” (Erdoğan), gibi nitelendirmeler kullanmaya başladılar.

Politik gözlemciler ise hükûmetin kastettiği “paralel yapı“nın Gülen cemaati ya da Gülen cemaatinin içindeki bir grup olduğunu yazdılar. Sedat Ergin, 25 Aralık tarihli yazısında Erdoğan’ın bu ifadeleri Gülen cemaatini tanımlamak için kullandığını belirtti. Prof. Burhanettin Duran da Sabah gazetesindeki yazısında devlet içinde “illegal paralel yapı” oluşturmakla ve “dindar kisvesinde taşeron bir örgüt” olmakla suçlananın “Gülen cemaati” olduğunu yazdı. Fehmi Koru  ve Akif Beki ise başbakan ve hükümet sözcülerinin cemaati değil cemaatin içindeki bir grubu anlattığını yazdılar. Ruşen Çakır ise Fehmi Koru ve Akif Beki’nin açıklamalarının bir orta yol arayışı ve “Gülen iyi ama çevresi kötü” demek olduğunu, Fethullah Gülen’den habersiz, cemaatin de paraleli olamayacağını ileri sürdü.

17 Aralık operasyonunda adı geçen 3 bakan 25 Aralık’ta kabineden istifa ettiler ve yeni kabine kamuoyuna duyuruldu. Soruşturma kapsamında adı geçen ancak istifa etmeyen Egemen Bağış’a ise yeni kabinede görev verilmedi. İstifa eden bakanlardan Erdoğan Bayraktar “Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Soruşturma dosyasında var olan imar planlarının büyük bölümü Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Ancak Bayraktar, ileriki günlerde bu sözlerinden dolayı özür diledi. Aynı gün, AK Parti milletvekili İdris Naim Şahin emniyet ve yargı personeline yapılan uygulamalar nedeniyle partisinden istifa ettiğini açıkladı. 27 Aralık’ta Ertuğrul Günay, Haluk Özdalga ve Erdal Kalkan da AK Parti’den istifa ettiler.

 

Yaptığı Beddua Kendisine Döndü

Yaptığı Beddua Kendisine Döndü

Hükümet ve Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı Beddua ile gündem olan Gülen’in yaptığı beddua kendisine döndü. Gülen Terör Örgütü olarak adlandırılan Fettullah Gülen hareketi Türkiye Hükümeti ve Cumhurbaşkanı ile girdiği savaşta çok büyük yaralar aldı.

Türkiye’deki yapılanması büyük ölçüde çöktü. Dünyadaki yapılanması da tek tek çökmeye devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |