Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Sivas Çocuk Evlerindeki Çocuklara Sema Kursu

Sivas’ta Çocuk Evleri’nde kalan koruma ve bakım altındaki çocuklar, sevgi ve saygıyı “sema” ile öğreniyor.

Sivas Çocuk Evlerindeki Çocuklara Sema Kursu
02 Ocak 2016 - 12:51 'de eklendi ve 333 kez görüntülendi.

Sivas Haberleri – Sivas’ta Çocuk Evleri’nde kalan koruma ve bakım altındaki çocuklar, sevgi ve saygıyı “sema” ile öğreniyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Sivas Mevlana Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği iş birliğinde yürütülen proje kapsamında, koruma ve bakım altındaki 6 çocuğa sema kursu veriliyor.

Kursla çocuklara, Mevleviliğin temel ilkeleri hoşgörü, sevgi, saygı, birlik beraberlik gibi olumlu duygu ve davranışların kazandırılması amaçlanıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Aykut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, “Sivas’ta 18 çocuk evimiz var. Bu evlerde kalan çocuklarımıza yönelik, sosyal, kültürel ve sanatsal birçok faaliyet yapıyoruz. 6 çocuğumuza semazen eğitimi aldırıyoruz” dedi.

Mevleviliğin sevgi ve hoşgörü üzerine kurulduğuna dikkati çeken Aykut, her renkten, dilden, dinden insanı kucaklayan Hazreti Mevlana’nın sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olduğunu vurguladı.

Çocukların kursta Mevleviliğin temel ilkeleri ve derinliğini öğrendiğini anlatan Aykut, şöyle devam etti:

“Çocuklarımız aldıkları eğitimden sonra Mevleviliğin temel ilkeleri olan karşılıklı hoşgörü, sevgi, muhabbet, saygı, birlik beraberlik gibi birçok olumlu duygu, düşünce ve davranışı, hayatlarında uygulama noktasında mesafe almıştır. Bu bizler, aileleri ve toplum açısından da son derece sevindirici bir gelişmedir. ”

Eğitmen Celalettin Susamış da çocuklara dernek binasında çarşamba ve cumartesi günleri sema eğitiminin yanı sıra Hazreti Mevlana ile Mevlevilik hakkında bilgiler verdiklerini dile getirdi.

Susamış, “Kursumuza çocuk evlerinden 6 öğrenci devam ediyor. Bu çocuklarımız belirli aşamaları geçerek kursun sonuna geldi. Üçü sema yapıyor. Diğer öğrencilerimiz de sema, sema tahtası, kol ve çark eğitimlerini sürdürüyor” diye konuştu.

Amaçlarının çocuklara Hazreti Mevlana ve Mevleviliği sevdirmek, semazenliği öğretmek olduğunu ifade eden Susamış, “Öğrencilerimizden gayet memnunuz. Çocuklarımız kursumuza çok büyük ilgi gösteriyor. Bu aşamaya gelmek normalde çok zordur” dedi.

“İçimize sevgi geldi”

Kursa severek geldiğini belirten çocuklardan E.Y. (13), sema ve Hazreti Mevlana’yı tanımak istediğini söyledi.

Kurs sayesinde bazı olumsuz davranış ve alışkanlıklardan uzak durduğunu dile getiren E.Y, “Bunun için de çok mutlu oluyorum. Öğrenmek isteyen başka arkadaşlarımız da varsa gelsin öğrensin. Sema öğrenmek, çok güzel bir duygu” dedi.

Kursu çok sevdiğini anlatan E.Ş. (14) ise “İçimize sevgi geldi. Burada Mevlana’yı öğrendik. Sema eğitimi de çok hoşumuza gitti. Mutlu olduk. Bu yüzden severek devam ediyoruz. Eskiden kötü arkadaşlarla gezerdim. Şimdi arkadaşlarım daha iyi, başarılı olan çocuklarla geziyorum” ifadelerini kullandı.

İki yıldır sema yaptığını ifade eden A.İ. (13) de her şeyin çok güzel olduğunu kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |