Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Sivas Valisi Âlim Barut’tan SİDEMİR Açıklaması

Sivas Valiliği resmi sitesinden bir basın açıklaması yayınlandı, açıklamada SİDEMİR hakkında ki iddialara cevap verildi.

Sivas Valisi Âlim Barut’tan SİDEMİR Açıklaması
14 Aralık 2015 - 16:53 'de eklendi ve 249 kez görüntülendi.

Sivas Haberleri – Sivas Valiliği resmi sitesinden bir basın açıklaması yayınlandı, açıklamada SİDEMİR hakkında ki iddialara cevap verildi.

“Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüklerinin farkında olmayanlardır. “

Sivas Valisi Alim Barut’un Tam Metin Basın Açıklaması:

Konunun doğru anlaşılması için kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Konuyla ilgilenenler önce şu soruyu sorup cevaplandırsınlar.

• İşçiler ücret alamıyorlar, ücretini kim öder?
• Çok basit cevabı var. İşçiyi kim çalıştırıyorsa, işveren kim ise işçinin ücretini de o öder. Ödemesi gerekir.

Bu daima her yerde, her konumda böyledir. Özel veya özelleştirilmiş tüm şirketlerde de böyledir.

Kent meydanında, bir şirketin işçilerine Valilikçe ücret ödendiği ne görülmüş ne de duyulmuştur. Bunu işçilerde bilir. O halde neden Valilik binasına yürüyerek, Vali’yi protesto ederek ücretlerinin ödenmediğini belirtiyorlar?

Evet ücretlerinin Valilikçe ödenmeyeceğini işçilerde biliyorlar, Valilikten istedikleri işletmenin çalışır hale getirilmesidir.

• Neden SİDEMİR işletmesi çalışmıyor?
• Vali SİDEMİR’i çalışır hale getirmiyor?
• Bugüne kadar nasıl çalıştı, bugün niye çalışmıyor?

İşte olayın görünmeyen, gürültüden görülemeyen yönü bu soruların cevabında yatıyor.

Geçmişte elektrik ücreti ödenmemiş Valilik aracı olmuş işletme güya çalışmış.

SİDEMİR işletmesi işçileri çalıştırma ve ücretlerini ödeme karşılığı olarak, Devlet’e vergisini ödememiş ödemiyor, SGK’ya prim borcunu yatırmıyor, (işçi ücretlerinden kestikleri halde) kullandığı elektriğin parasını ödemiyor ve sendika aidatını (sendikaya) ödemiyor. İş ilişkilerinden doğan alacaklarından bahsetmiyorum. Özele girmiyorum.

Bütün bu parasal yükümlülüklerini yerine getirmeden, işçileri istihdama devam etmesi için Valilik geçmişte aracı olmuş. İşletmede faaliyetine devam edebilmiş. Ancak Sivas Valisinden Devlete vergiyi ödemeden, SGK’ya primi ödemeden, elektrik idaresine borcu ödemeden ve işçi sendikasına aidatı ödemeden çalışmasına aracılık etmesi isteniyor. Evet, Vali de beklentilere cevap vermiyor. Vermesi de gerekmiyor.

Devletin vergi alacağı gecikme zamlarıyla birlikte 567.400.698-TL (beş yüz altmış yedi milyon dört yüz bin altı yüz doksan sekiz) SGK’ya prim borcu 51.531.252-TL (elli bir milyon beş yüz otuz bir bin iki yüz elli iki) elektrik dairesine 13.600.000-TL (on üç milyon altı yüz bin) ve sendikaya aylık 30.000-TL (otuz bin) civarında aidatını ödememektedir.

Geçmişte yasal danışmanlığı bahane ederek borcunu ödemeden Valiliği aracı yaparak işletme sürdürülmüştür. Günümüzde resmi borçlar 630.000.000-TL’ye (altı yüz otuz milyon) ulaşmıştır.

İşveren işçinin ücretini ödemeyerek, arada işçi çıkardığını bildirip, yükümlülüklerini yerine getirmeden işletmeyi çalıştırmak için işçisini şantaj objesi olarak kullanmaktadır.

SİDEMİR AŞ ile Valiliğin geçmişte yasal danışmanlık (tasdik kayyımı) olarak ilişkisi vardı. Vali, Vali Yardımcıları, Defterdar, Defterdarlık Muhakemat Müdürü ve Eski Genel Müdür Mahkeme tarafından 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 429. Maddesi uyarınca yasal danışman, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 133. Maddesi uyarınca tasdik kayyımı olarak 2006 yılından buyana atanmışlardır. Ücret olarak ayda 5.000-TL (beş bin) alabiliyorlardı.

Vali yasal danışman (tasdik kayyımı) olarak ilgileniyordu. Ancak Devlet’e vergiyi, SGK’ya primi ödemeyen şirketten aylık ücret almak tarafımdan kabul görmemiştir. Geçtiğimiz Nisan ayında TMK 429 ve CMK 133 maddelerin verdiği yetki ile vergiyi ödettiremediğimiz, SGK primlerinin yatırılmalarını sağlayamadığımız için yasal danışmanlıktan (tasdik kayyımlığından) çekildim, çekildik. Mahkemede kabul etti Haziran ayından itibaren Vali ve diğer üyeler yasal danışman (tasdik kayyımı) değildir.

Mahkemece konulan tedbir kararları hariç SİDEMİR (özelleştirilmiş) özel bir anonim şirkettir. İşçinin ücretini ödemiyorsa sorumlu Vali, Bakanlık veya Hükümet değil işverendir. Yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverene karşı işçinin hakları Anayasa’da, İş Kanununda, Toplu İş Sözleşmesi Kanununda, Medeni Kanun ve Borçlular Kanununda düzenlenmiştir. İşçiler Kanunların verdiği hakları kullanabilirler.

Kanuni haklarını kullanmak yerine Valiliğe yöneltiliyor olmaları sebebiyle Valinin sorumluluk alması düşünülemez. Vali yasal danışmanlıktan (tasdik kayyımlığından) çekilmiştir. Sivas Valisi olarak görevinin başındadır.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bu açıklama yapılmıştır. Takdire arz olunur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |