Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Sivas’a Modern Bir Pazar Yeri Kazandırıldı – Sivas Haber

ivas Belediyesi’nin projeleri tek tek gün yüzüne çıkıyor. Bu kapsamda bulunduğu bölgeye farklı bir değer katan Kapalı Cuma Pazarı görkemli bir törenle hizmete girdi.

Sivas’a Modern Bir Pazar Yeri Kazandırıldı – Sivas Haber
28 Ekim 2017 - 4:48 'de eklendi ve 424 kez görüntülendi.

Sivas Haber – Sivas Belediyesi’nin projeleri tek tek gün yüzüne çıkıyor. Bu kapsamda bulunduğu bölgeye farklı bir değer katan Kapalı Cuma Pazarı görkemli bir törenle hizmete girdi.

Kapalı Cuma Pazarının açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Davut Gül, Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin ile çok sayıda vatandaş ve pazarcı esnafı katıldı.

Törende ilk konuşan Kümbet Mahalle Muhtarı Recep Değerli; “Mahallemize böyle güzide bir pazar yeri kazandırdığı için Belediye Başkanım Sami Aydın’a sonsuz teşekkür ediyorum. Pazarcı esnafımıza ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

4 Eylül Mahalle Muhtarı Numan Kaya da, “4 Eylül Mahallesi ve çevre mahallelere hizmet edecek Cuma Pazarı yapılışı ve açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sivas ve mahallelerimizi her geçen gün kaldırım, asfalt ve altyapısı ile yenilediği için belediyemize teşekkür ediyorum. Bakanımız ve belediye başkanımızın seçimler için değil Sivas’ın ve Türkiye’nin yarınları için çalıştıklarına inanıyorum.” dedi. 

Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Âdem Argın ise; “Çok zor şartlarda rızkını çıkarmak için sabahın erken saatlerinde kalkan emektarlar pazarcı esnafımız, sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için yaşanılabilir ve modern bir pazar yeri oluşturuldu. Pazar yerini şehre kazandıran belediye başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, burada daha iyi hizmet vereceğimizin sözünü veriyorum.” dedi.

Cuma Pazarının sadece pazar yer olmadığına vurgu yapan AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin, “Cuma Pazarı artık bir semt olmuştur. Eskiden nerede oturuyorsun sorusuna Cuma Pazarı etrafında denirdi. Bu pazar yeriyle birlikte 4 farklı mahalleye hizmet veren bir mekân oluştu.” ifadesini kullandı.

Sivas’a Modern Bir Pazar Yeri Kazandırıldı – Sivas Haber

Kapalı Pazar uygulamasının nasıl başladığını anlatan Belediye Başkanı Sami Aydın da; “Sayın bakanımız ‘bir şeyin başarı ve başarısızlığını ölçebilmek için göreve başladığınız zaman ile geldiğiniz nokta arasındaki kıyaslama her şeyi net olarak ortaya koyacaktır’ der. Biz göreve geldiğimiz zaman Sivas’taki bütün pazarların cadde üzerine kurulduğu bir süreç yaşıyorduk. Haftanın her günü bana gelen pazarcılar ihtiyaçlarını giderip, ellerini yıkayacakları bir lavabo olmadığından şikâyet ederken; camii cemaati ve imamlar gelip tuvaletlerini pazarcılar yüzünden kilitlemek zorunda kaldıklarını söylerlerdi. Bu şartlarda esnafın ticaret yapması hem esnafımız, hem de bu pazarlardan alışveriş yapan vatandaşlarımız için büyük bir handikaptı. Tozun toprağın içerisinde, yağmurun karın altında ciddi sıkıntılar yaşanırdı. Pazarın olduğu gün o sokakta, o caddede cenaze olsa cenaze aracı, hasta olsa ambulans, yangın olsa itfaiye giremezdi.” dedi.

Böyle bir ortamda belediyenin başlattığı çalışmalarla atılan adımları özetleyen Başkan Aydın, “O dönemde ilk adımımız cadde ve sokaklar üzerine kurulan pazarları sabit ve kalıcı yerlere taşımak oldu. Esnafımızın temel ihtiyacı olan tuvaleti, lavabosu başta olmak üzere onların tüm ihtiyaçları bu alanlar içerisinde giderildi. İkinci adım olarak ise bu alanların daha modern, ihtiyaçları karşılayacak, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde alış-veriş yapacağı sadece bir pazar olarak değil; bölgenin, mahallenin çeşitli ihtiyaçlarını da karşılamak üzere planlanan bir adımı attık. Bundan sonra da bu adımlar devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Sivas’a Modern Bir Pazar Yeri Kazandırıldı – Sivas Haber

2017 yılı içerisinde gerçekleştirilen projelerin 350 milyon liralık bir bütçesi oluğunu söyleyen Başkan Aydın, “Bu Sivas Belediyesi tarihinde ilk kez yaşanmış ve bu şekilde devam edecektir. Şehrin dört tarafındaki şantiyelerden bunlar görülebilir. Her zaman söylediğimiz gibi siz bu şehri, bu ülkeyi bize hibe değil, emanet ettiniz. Emin olabilirsiniz ki; emanetiniz emin ellerdedir, ehil ellerdedir. Biz halka hizmeti Hak’ka hizmet olarak görüyoruz. Bu mekân esnafımızın ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi bölgemizin ihtiyacı olan toplu programlarında da kullanılabilecek. Şuan şehrimizin her yerinde otopark ihtiyacı var pazar günleri hariç burası otopark olarak, Ramazan’da buraya iftar sofraları kurulabilecek, yine Kurban Bayramı’nda kurban kesim yeri olarak kullanılabilecek. Yani bölgeye sadece bir pazar değil adeta bir kültür merkezi görevini görecek yatırım olarak görülebilecek bir projedir.” dedi.

AK Parti Milletvekili Hilmi Bilgin ise, “Bizler AK Parti kadroları olarak milletimize hizmet etmek üzere, milletimize daha kaliteli bir yaşam sunacak şehirler, beldeler, köyler oluşturmak üzere sizlerden aldığımız yetkiyle 2002 yılından itibaren sizlerin duası ve desteği ile sizlere hizmet ediyoruz. İnşallah sizlerin duası ve desteği devam ettiği müddetçe sizleri daha kaliteli şehirlerde, daha yaşanabilir şehirlerde yaşatmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Vali Davut Gül de, “Burada hem pazarcı esnafımızın iyi şartlarda size hizmet verebileceği bir ortam oluşturulmuş hem de bu mahalledeki vatandaşlarımızın kaliteli, ucuz alışveriş yapabilecekleri bir mekân oluşmuş. Ben emeği geçen Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımızın liderliğinde daha yaşanabilir bir Sivas oluşturmak için 24 saat sizlerin emrinizde olduğumuzu söyleyerek hayırlı cumalar diliyorum.” dedi.

 

Pazar yerinin hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da “Aslında pazar yeri demek yeterli değil, çok programlı etkinlik alanı. Nedir çok programlı etkinlik alanı? Muhtarımız gerekirse düğünlerimizi dahi burada yaparız dedi. Otopark olarak kullanabiliriz dedi. Kurban kesim alanı olarak kullanabiliriz dedi. Yağmurlu zamanlarda toplantı alanı olarak kullanabiliriz, açık havada bir araya gelmemiz gerekirse yine burayı kullanabiliriz dedi. Ben dolayısıyla da bu yerin bütün Sivas’ımıza, bütün burayı kullanacak mahallelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. Bugün Sivas’ın her yeri bir inşaat alanına döndü. Başkanımız seçimden önce ne söylediyse hepsini tek tek yerine getiriyor. İnşallah yakın zamanda göreceğiz ki; Sivas bugün düne nazaran çok güzel. Sivas yarın da çok daha güzel olacak. Valiliğin arkasındaki 15 Temmuz Şehitler Meydanı inşallah bittiğinde göreceğiz ki; Sivas bambaşka güzel olacak. Stat yıkıldığında çevresi açıldığında, daha güzel bir Selçuklu Meydanı ortaya çıkacak. Acaba Sivas’ın merkezi neresi diye biz tereddüde düşeceğiz. Yine muhtarımız söyledi oradaki Ordu Evimiz inşallah buraya taşınacak. Burası çok güzel olmuş bitmek üzere. Dolayısıyla inşallah Sivas’ın her gününü iki gününe eşit kılmayacağız. Her gelen gününü bir önceki günden iyi kılmak için çalışıyoruz. Bunda da en büyük emek Sami Başkanın. Tekrar emekleri için teşekkür ediyorum. Sizlere de Sami Başkanı yalnız bırakmadığınız için, bu pazar yerinin açılışına katıldığınız için, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her sözünüz hak, yüzünüz ak olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdele kesimi ile birlikte Pazar yerini hizmete açtı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |