Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Sivaslı Akademisyen İngiltere’de Çevre Sorunlarına Dikkat Çekti

Sivas’ın Hafik ilçesinin Düğer köyünden olan Emrah Akyüz, Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi isimli uluslararası bilimsel bir dergide yayınladığı “Çevre Sorunları ve İnsan Hakları İlişkisiˮ başlıklı bilimsel çalışmasında, artan çevre sorunlarını ve bunun canlı yaşamına olan etkilerini ele aldı.

Sivaslı Akademisyen İngiltere’de Çevre Sorunlarına Dikkat Çekti
02 Mart 2016 - 12:53 'de eklendi ve 536 kez görüntülendi.

Hafik ilçesinin Düğer köyünden gelen akademisyen Emrah Akyüz, İskoçya’da bulunan The University of Edinburgh’da kentleşme politikaları üzerine başladığı akademik çalışmalarını İngiltere’nin önemli üniversitelerinden The University of Leeds’de çevre sorunları, insan hakları ve enerji politikaları üzerine devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile İngiltere’de yürüttüğü akademik çalışmalarından bir tanesi olan “Çevre Sorunları ve İnsan Hakları İlişkisiˮ başlıklı bilimsel araştırması ile birlikte dünya ölçeğinde hızla artan çevre sorunlarını ve bunun canlı yaşamına olan etkilerini ele alıp önemli uyarılarda bulundu.

21. yüzyıl, başta hava olmak üzere toprak, su ve gürültü kirliliğinin doruk noktasına çıktı tehlikeli bir dönemdir. Dünya nüfusunun hızla artması, kontrolsüz yaşanan kentleşme süreci, doğal yaşamla bütünleşemeyen sanayileşme hamleleri, başta ormanlık alanlar olmak üzere doğal çevrenin hızla tahrip edilmesi, tüketim toplumunun oluşması, çevre konusunda bilinç eksikliği gibi çeşitli etkenler çok sayıda çevre sorununu tetikleyerek yeryüzünde yaşayan milyarlarca insanının, hayvanının ve bitkinin yaşamını ciddi boyutlarda tehdit etmektedir. Bu tehdidin seviyesi ve etkileri de paralel bir şekilde hızla artmaktadır. Dünya ölçeğinde yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunları bu tehlikeli dönemin alarm verici boyutlarını oluşturmaktadır.

Artan çevre sorunlarının canlı yaşamına olan etkilerini sayısal verilerle ortaya koyan Akyüz, her yıl küresel ölçekte yaklaşık olarak 5.5 milyon insanın sadece hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini belirtmektedir. Araştırmacı, toprak ve su gibi diğer kirlik türleriyle birlikte dünyada her yıl 13 milyon insanın çevresel sorunların neden olduğu etkilerden dolayı yaşamını kaybettiğini açıklamaktadır. Ölümlerin büyük bir kısmının Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde vuku bulduğunu belirten Akyüz, çevre kirliliğinin insanoğlunun 21. yüzyılda karşı karşıya kaldığı en ciddi sorunlardan bir tanesi olduğunu ve önlem alınmaması durumunda ölenlerin sayısının önümüzdeki dönemlerde daha da artacağının altını çizmektedir.

Sivaslı Akademisyen İngiltere’de Çevre Sorunlarına Dikkat Çekti

Sivaslı Akademisyen İngiltere’de Çevre Sorunlarına Dikkat Çekti

Temiz çevrenin tüm insanların sahip olduğu temel hak ve hürriyetlerden bir tanesi olduğunu belirten Akyüz, çok sayıda uluslararası sözleşmenin bu hakkı tanıdığını açıklamaktadır. Dünya ölçeğinde 152 ülke tarafından 1972 yılında kabul edilen ve imzalanan Stockholm bildirisi, temiz çevrenin tüm insanların sahip olduğu temel hak ve hürriyetlerden bir tanesi olduğunu kabul edip devletlerin bu hürriyeti koruması için adımlar atması gerektiğini belirtmektedir. Çevre kirliliğinin bu şekilde devam etmesi durumunda insanoğlunu yakın zamanda savaşlardan daha tehlikeli sorunların beklediği uyarısında bulunan Akyüz, ortak yaşam alanımız olan çevrenin ancak küresel ölçekte toplumsal bir bilinç oluşturarak korunabileceğinin altını çizmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |