Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Sivas’ta Mutlaka Görülmesi Gereken 12 Yer

Sivas’a yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 12 tarihi mekanı sizin için derledik.

Sivas’ta Mutlaka Görülmesi Gereken 12 Yer
03 Eylül 2015 - 1:42 'de eklendi ve 1166 kez görüntülendi.

1. Çifte Minareli Medrese     

Taç kapı üzerinde yer alan kitabeye göre 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemsettin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresi ile dikkati çekmektedir. Medresenin mekanı yıkılmış, sadece doğu yönündeki minarelerin bulunduğu asıl cephesi ayakta kalmıştır.

2. Buruciye (Şifaiye) Medresesi Buruciye Medresesi veya diğer adıyla Hacı Mes’ud Medresesi, 1271 yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından ııı. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Hamedan yakınlarındaki Burucird’den gelme Muzafferüddin Burucirdi tarafından yaptırılmıştır. İlmiye çalışmaları için yapılmış ve devrin Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerindendir.

3. Sivas Kongre Müzesi Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargahı” olarak kullanılan bina Cumhuriyet tarihimizde çok önemli ve müstesna bir yer tutmaktadır.

4. Gök Medrese Asıl adı Sahibiye Medresesi olan Gök Medrese, 4. Kılıçarslan’ın oğlu 3. Gıyasettin Keyhüsrev döneminde Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından Mimar Kaluytan’a 1271 yılında yaptırılmıştır. Türk mimarisinin ve süslemesinin bir arada olduğu önemli yapılardandır.

5. Ulu Camii Anadolu Selçuklu Devleti sultanı 2. Kılıçarslan’ın oğlu Kutbeddin Melikşah saltanatı zamanında Kızılarslan bin İbrahim tarafından 1196-1197 yılları arasında Kul Ahi’ye yaptırılmıştır. Hala camii olarak kullanılmaktadır.

6. Kangal Balıklı Kaplıca Sivas’a 96 km, Kangal ilçe merkezine 13 km uzaklıktadır. En büyüğü 10 cm’i bulan yüz binlerce balığın olduğu havuzlarda, balıklar giren kişilerin yanık, sivilce, yara, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarını tedavi etmektedir.

7. Gürün Gökpınar Gölü Gürün’ın Yelken ve Karahisar köyleri arasında kalan Gökpınar Gölü ve Gökpınar Vadisi herkes tarafından Türkiye’nin sayılı güzellikleri arasında gösteriliyor. Bu eşsiz güzellikteki göl günümüze kadar korunarak gelmiştir. Öyle ki gölden akan su yörede ki insanlar tarafından içme suyu olarak kullanılıyor. Suyun temiz ve sağlıklı olması aynı zaman da soğuk olması dikkat çeker.

8. Gürün Şuğul Vadisi Şuğul Vadisi Gürün’de görülmeye değer önemli doğal güzelliklerden biridir. Son dönemde yapılan çalışmalarla, kanyon girişinde bulunan yürüyüş yolunun kanyonun içine doğru uzatılması sağlanmıştır. 9. Gemerek Sızır Şelalesi Sızır Sivas’ın bir beldesidir. Ormanı, şelalesi, doğal su kaynakları ve tarihi mekanları ile tanınır. Sivas iline 130km, Kayseri iline 105 km, Gemerek ilçesine 22km. mesafede bulunur.

10. Zara Tödürge Gölü  Sivas’ta varolan doğal yolla oluşmuş bir göldür. Göl, Hafik ile Zara ilçeleri arasındadır. Birçok kuş balış avlamak için buraya gelmektedir. Gölün oluşumuna dair bir efsane vardır. Eğer yolunuz düşerse orada yaşayanlardan bu efsaneyi dinleyebilirsiniz.

11. Hafik Gölü  İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas’a bağlı Hafik kasabasının kuzeyinde bulunan küçük bir göldür. Türkiye’nin çok az yerinde rastlanan jips karstı göllerinden olması nedeniyle önem taşır.

12. Sivas Eğri Köprü Köprünün kitabesi olmadığı için hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. 18 gözlü olup uzunluğu 179,60 m, eni 4,55 m dir.  En büyük kemer açıklığı 7,70 m dir. Aynı doğrultuda olmadığı için Eğri Köprü denilmiştir.  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |