Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

Sivaz İl Özel İdaresinden Çiftcilere Fidan Dağıtıldı

Sivas İl Özel İdaresi Büyük Bir Adım Atarak Sivas da Bulunan Çiftci Kardeşlerimize Ceviz Ve Meyve Fidanı Dağıtarak Bir İlke İmza Attı.

Sivaz İl Özel İdaresinden Çiftcilere Fidan Dağıtıldı
03 Haziran 2016 - 1:16 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.
Sivas İl Özel İdaresi, tarımsal kalkınmayı sağlamak ve kırsaldan göçü önlemek amacıyla çiftçilere ceviz yetiştiriciliğini teşvik ederek fidan desteğinde sürüyor.

Sivas'lı Çiftçilere Ceviz Fidanı Dağıtıldı

 

 Sivas İl Özel İdaresi,  tarımsal kalkınmayı sağlamak ve kırsaldan göçü önlemek amacıyla çiftçilere ceviz yetiştiriciliğini teşvik ederek fidan desteğinde sürüyor. 

 

Sivas İl Özel İdaresi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün birlikte yürüttükleri ‘Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesi’ kapsamında, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Demostrasyon Meyve Bahçesi’nde Sivaslı çiftçilere ceviz fidanları dağıtıldı.

 

Meyveciliği geliştirme projesi hakkında bilgi veren Tarımsal Hizmetler Müdürü Fahri Keskin, “2016 yılında 10 adet tarımsal projeyi hayata geçiriyoruz.  Bu projelerimizden biri de ‘Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesi’. Projemiz; çiftçilerimize ceviz fidanı dağıtımı, bilgilendirme ve dikim ile sona erecektir.  Ayrıca Antep Fıstığı aşılama, sebzeciliği ve meyveciliği geliştirme, yem bitkilerini destekleme, mandacılıkta verim yükseltme,  koyunculuğu geliştirme, ilçelerde örtü altı sebzeciliği (seracılık) destekleme, serbest sistem doğal tavukçuluğu destekleme ve hayvan suluğu projelerimiz için toplam 1 milyon 200 bin TL’ye yakın bir harcama yapacağız. İnşallah bu projelerimiz bittiği takdirde çiftçilerimize ciddi bir katkı sağlanacaktır. Çiftçilerimize soğuk havaya dayanıklı ve geç çiçek açan 3 farklı türde ceviz fidanı dağıttık” dedi.

 

2016 yılında 90 bin adet meyve fidanının dağıtımını tamamladıklarını ifade eden Keskin, “İlk olarak ilçelerimize meyve fidanı dağıtımını gerçekleştirdik. Şu anda ise Sivas merkeze bağlı köylerimize ceviz fidanı dağıtımı yapıyoruz. 12 bin bodur elma, 12 bin kiraz, 11 bin adet kayısı ve 60 bin adet ceviz fidanı ile çiftçilerimize destek olduk.  Bu fidanların toprakla buluşması ile yaklaşık 4 bin dekar meyve bahçesi oluşturuldu. Meyve bahçeleri, çiftçilerimize yıllık ortalama 4 Milyon TL getiri sağlayacak.  Projelerimizin çiftçilere hayırlı olmasını temenni ediyor ve bol kazançlar sağlamasını diliyoruz.  İlçelerimizde ilçe tarım müdürlüğümüz, kaymakamlıklarımız ve ilçe özel idare müdürlüklerimiz ile birlikte ‘Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesini’ yürütüyoruz. Bu vesile ile projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

 

Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesi’nin son aşaması olan ceviz fidanı dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan ise, “2016 yılında çiftçilerimize 60 bin adet ceviz fidanı dağıtımını gerçekleştirdik.  Ceviz fidanlarımız bölgeye uyumlu geç çiçek açan ve dondan etkilenmeyen çeşitlerdir. Ülkemiz, cevizi yurt dışında ithal ediyordu. Cevizlerimizin pazarlanmasında bir sıkıntı olmayacağını düşünüyoruz. Ayrıca ülke ekonomisine katkı sağlayacağız. Köylerimizde ceviz bahçelerinin kurulması istihdamın artırılmasını sağlayacak ve kırsaldan göçün önüne geçecektir.  Ceviz fidanı çeşitlerini havzalarını belirlediğimiz alanlara göre seçiyoruz. Bu çeşitlerin belirlenmesinde Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ortaklaşa çalışma yürütmüştür. Bu projenin hayata geçmesinde bizlere destek veren başta Sayın Valimiz Âlim Barut’a, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Salih Ayhan’a ve il genel meclis üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |