Sivas Haber Merkezi | Sivas Haber | Sivas Haberleri

“Tarama 15 dakikanızı, kanser hayatınızı alır”

KIRŞEHİR (AA) – ABDULLAH YILDIZ – Kırşehir’de, 15 dakika süren taramalara katılan 40 yaş üstündeki 4 bin 150 kadından meme kanseri tespit edilen 9 kadın, erken teşhis sayesinde sağlığına kavuştu. Hastanelerin önlerinde ve insanların toplu bulunduğu alanlarda geçen yıl yapılan kampanyalar ile eğitimlerde tespit edilen ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilen 9 kadın, küçük çaplı operasyonlarla üçüncü […]

“Tarama 15 dakikanızı, kanser hayatınızı alır”
19 Şubat 2016 - 12:45 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

KIRŞEHİR (AA) – ABDULLAH YILDIZ – Kırşehir’de, 15 dakika süren taramalara katılan 40 yaş üstündeki 4 bin 150 kadından meme kanseri tespit edilen 9 kadın, erken teşhis sayesinde sağlığına kavuştu.

Hastanelerin önlerinde ve insanların toplu bulunduğu alanlarda geçen yıl yapılan kampanyalar ile eğitimlerde tespit edilen ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilen 9 kadın, küçük çaplı operasyonlarla üçüncü veya dördüncü aşama meme kanseri olmaktan kurtuldu.

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının programları kapsamında Kırşehir’de geçen yıl 7 bin 500 kolon kanseri, 4 bin 200 rahim ağzı kanseri ve 4 bin 150 meme kanseri taraması yapıldığını bildirdi.

Ücretsiz taramaların birçok hayatın kurtulmasına vesile olduğunu ifade eden Demirbaş, geçen yıl Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) öncülüğünde yaptıkları taramalarda 1 kişide kolon kanseri, 1 kişide rahim ağzı kanseri ve 9 kadında meme kanseri başlangıcı teşhisi yapıldığını belirtti.

Özellikle meme kanseri taramalarının kadınların yaklaşık 15 dakikasını aldığını dile getiren Demirbaş, şöyle konuştu:

“KETEM, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi ve sağlık evlerindeki personelimiz ve aile hekimlerimiz, kanser taramalarını bildikleri için bu yaş grubundaki kadınları yönlendiriyorlar. Kur’an kurslarının tamamını ziyaret ederek eğitimler veriyorlar. Kendi aracımızla kadınları KETEM’e taşıyıp tarama yaptırıyorlar. Köylerden, ilçelerden 10-15 kişilik gruplar oluşturulduktan sonra aracımızla aldırarak taramalar yaptırıyoruz. Bu şekilde 4 bin 150 mamografi çekimi yaptık. Bu çekimler içerisinde hiçbir rahatsızlığı olmadan sadece bizim tarama amaçlı yaptığımız çalışmalarda 9 kadında erken meme kanseri teşhisi oldu. Bunlar hep 40 yaş üstündeki kanserin birinci aşamasında tespiti yapılmış kadınlar.”

– “Tarama 15 dakikanızı, kanser hayatınızı alır”

Bu yılın başında mamografi cihazı sayısının üçe çıkarıldığını anlatan Demirbaş, “15 dakikalarını verdiler ama belki de hayatları kurtuldu. Bizim sloganımız zaten ‘tarama 15 dakikanızı, kanser hayatınızı alır’ şeklindedir. Bu hizmetlerin tamamı ücretsiz. Herhangi bir ücret karşınıza çıkmıyor. Bu 9 kişi bizim ilk aşamada yakaladığımız hastalar. Üçüncü bölüme gelen meme kanserleri zaten kendini belli eder. Bizim taramalarda yakaladıklarımız genelde bir ya da ikinci aşamada olanlar. Toplam tarama süresi 15 dakikadır” diye konuştu.

Demirbaş, 30 yaş üstündeki bütün kadınların her 5 yılda bir rahim ağzı kanser taraması, 40 yaş üzeri bütün kadınların da 2 yılda bir mamografi çekimleriyle meme kanseri taraması yaptırmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de kanser taramalarının yapıldığını aktaran Demirbaş, Kırşehir Valiliğinin desteğiyle oluşturulan kanser tarama aracının ilçelerde hizmet vermeye başladığını, bu yıl daha fazla meme kanseri, kolon kanseri ve rahim ağzı kanseri taraması yapılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

NAMAZ SAATLERİ
SON DAKİKA
KÖŞE YAZARLARI
İLGİLİ HABERLER
 instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi | php shell download |